• Program profilaktyczny „Wspólne kroki w Cyberświecie”

     •  

       

      W naszej szkole klasa III b przystąpiła do Programu profilaktycznego

      "Wspólne kroki w Cyberświecie".

      Program przeznaczony jest do realizacji w trzecich klasach szkoły podstawowej. Wiodącą strategią profilaktyczną, na której opiera się program, jest kształtowanie umiejętności życiowych dzieci.

       

      Celem głównym programu Wspólne kroki w Cyberświecie jest ukształtowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią przed uzależnieniem od nich, a zwłaszcza:

      • wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
      • wzmocnienie umiejętności komunikowania się i budowania relacji,
      • zwiększenie wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i innych mediów elektronicznych,
      • zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń wiążących się z korzystaniem z Internetu i mediów elektronicznych, w tym: cyberprzemocy, hejtowania i innych zachowań antyspołecznych w sieci.

       

     • Konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?”

     • Szanowni Państwo,

      zapraszamy do udziału w konkursie pn. „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku”.

      Konkurs odbywa się w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pn. ,,Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

      Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie pracy – materiału informacyjnego, który będzie przedstawiał korzyści z posiadania i korzystania z konta w banku przez osoby starsze.

      Prace powinny odnosić się do takich aspektów jak bezpieczeństwo, zdrowie oraz ułatwienia życia codziennego.

      Do wyboru są cztery kategorie prac w zależności od wieku uczestników i poziomu szkoły. Można je wykonywać indywidualnie lub zespołowo.

      Na zgłoszenia czekamy do 29 października br. Termin nadsyłania prac to 10 grudnia br. Łączna pula środków na nagrody wynosi 35 tys. zł.

       

      Szczegółowe informacje i zasady konkursu znajdują się w regulaminie na stronie ZUS: https://www.zus.pl/konkursbzb

     • .

     •   11 września 2021 roku odbyły się IV Mistrzostwa Polski

      w biegach przeszkodowych OCR POLSKA 2021.

      PIERWSZE miejsce w kategorii 11-12 lat

      zdobył uczeń naszej szkoły

      FILIP DRZEWIECKI (klasa Vb).

      GRATULUJEMY !!!

     • „Światowego Dnia Pierwszej Pomocy”

     • Z okazji „Światowego Dnia Pierwszej Pomocy” przypadającego w drugą sobotę miesiąca oraz w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki” gościliśmy w murach szkoły Zespół Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu. Dzień ten ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża Czerwonego Półksiężyca,  jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie
      (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, w tym przypadku np. złamań, urazów czy drobnych poparzeń.

      Podczas spotkanie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą ratowników w terenie
      w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu poszkodowanych. Dowiedzieli się o podstawowych czynnościach, które powinni podejmować świadkowie zdarzenia wobec osób poszkodowanych, przy zachowaniu właściwej względem siebie oceny bezpieczeństwa. Uczniowie praktycznie mogli sprawdzić się i ocenić swoje możliwości podczas wykonania podstawowych czynności ratowniczych – pozycja boczna, resuscytacja krążeniowo-oddechowa. W sposób szczegółowy zapoznani zostali z wyposażeniem karetki pogotowia m. in. defibrylatorem przenośnym, który zarazem w swojej funkcji jest również urządzeniem EKG, Lukasem – urządzeniem do kompresji klatki piersiowej, z wyposażeniem plecaka ratowniczego, walizką reanimacyjną. Mieli również możliwość z bliska zapoznać się
      z dodatkowym wyposażeniem ambulansu poprzez bezpośrednią wizytę w nim.

      Możliwość uczestniczenia w tego typu zajęciach ma na celu również dodatkowo wzmocnić naukę niesienia pomocy nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

     • .

     • 22.09.2021 odbyło się spotkanie przy udziale: Dyrektor WORD /wojewódzki ośrodek ruchu drogowego/ i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Tematem spotkania było" Kreowanie właściwych postaw podczas ruchu pieszych, podstawowe zasady poruszania się po drogach, w których udział wzięły klasy I.

       

     • BEZPIECZNE PIĄTKI

     • W dniach 08-09 września br. gościli w naszej szkole przedstawiciele Straży Miejskiej z Wałbrzycha. Spotkanie odbyło się w klasach 3, 4 i 5. Celem spotkania było zaznajomienie uczniów z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w drodze do i z szkoły (w tym przepisów ruchu drogowego w stosunku do pieszych), unikania sytuacji kryzysowych, zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Jednak podstawowym celem prelekcji było przedstawienie algorytmów postępowania ratowniczego w stosunku do osób dorosłych, dzieci i niemowląt w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Uczniowie klas mieli możliwość indywidualnego – praktycznego przećwiczenia na fantomach symulacji resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Szczególną uwagę zwrócono słuchaczom na zachowanie własnego bezpieczeństwa w trakcie podejmowania działań ratowniczych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę do książki ilustrującą w sposób obrazowy podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie odbyło się w ramach prac zespołu ds. bezpieczeństwa oraz programu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki”.

     • Konkurs historyczny KATYŃ

     •  

       

      Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej i placówek oświatowo-wychowawczych w wieku 13-18 lat.

      Głównym celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej Zbrodni Katyńskiej i jej Ofiar.

      Kalendarium konkursu:

      15.10.2021 r. - termin zgłaszania prac konkursowych;

      30.10.2021 r. - publikacja wyników konkursu;

      10.11.2021 r. - Konferencja Młodych Historyków połączona z uroczystością rozdania nagród.

      Wszelkie informacje na temat konkursu znajdują się pod linkiemkatyn-pamietam.pl/

     • "Zrób dla innych coś dobrego - zbieraj nakrętki"

     •  

       

      W roku szkolnym 2021/2022 kontynuujemy akcję ekologiczno - charytatywną "Zrób dla innych coś dobrego - zbieraj nakrętki".

      Jakie zbierać nakrętki?

      Wszystkie te, które są plastikowe (pozbawione tekturowych i metalowych elementów). Zbieramy zatem nakrętki z plastikowych butelek, po soku i nabiale w kartonie, po kosmetykach  czy kawie rozpuszczalnej. Nadają się także pojemniki po Kinder Niespodziankach.

      Nakrętki można przynieść do szkoły i wrzucić do pojemnika, który stoi obok sekretariatu.

      Zbierając nakrętki segregujemy odpady, ale przede wszystkim pomagamy potrzebującym.

      Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie.

      Koordynator akcji: Dorota Gasz

   • Kontakty

    • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
    • 748470989
    • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
    • Izabella Mazurek
    • Krystyna Baczyńska
    • Dorota Leksztan Monika Rajca
  • Galeria zdjęć

    brak danych