•  

    KALENDARZ WYDARZEŃ

    WRZESIEŃ 2023 r.

     

     

    Data

    Wydarzenie

     

    1 września

    84. rocznica wybuchu II wojny światowej

    2 września

    402. rocznica bitwy pod Chocimiem

    4 września

    Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

    214. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego

    5 września

    Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

    7 września

    Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

    Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba jest inicjatywą skupiającą uwagę opinii publicznej na problemie smogu i zanieczyszczeń powietrza, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi. Ta data powinna skłonić osoby dojeżdżające do pracy autem na zmianę środka transportu na rower.

     

     

    8 września

    Dzień Dobrych Wiadomości
    Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

    Edukacja należy do podstawowych narzędzi budowania każdego społeczeństwa. W biednych państwach jest to jednak duży problem, dlatego w ramach programów walki z analfabetyzmem corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji.

    Dzień Marzyciela

     

     

     

     

     

    9 września

    Światowy Dzień FAS

    FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.

    Międzynarodowy Dzień Urody
    Dzień Recyklingu Baterii

    Rocznica urodzin wynalazcy baterii Galvaniego została wybrana na Dzień Recyklingu Baterii. Akumulatory i baterie są używane w wielu urządzeniach. Po wyczerpaniu mogą stanowić źródło niebezpieczeństwa dla środowiska. Dlatego w tym dniu uświadamia się konsumentów, aby odpowiednio segregowali odpady i oddawali baterie w przeznaczonych do tego miejscach.

     

     

    11 września

    185. rocznica urodzin Adama Asnyka

    22. rocznica ataku na WTC
    Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

     

    12 września

    Stanisław Lem – 101. rocznica urodzin

    Jan III Sobieski – 340. rocznica bitwy pod Wiedniem

     

    13 września

    Julian Tuwim – 127. rocznica urodzin
    Dzień Całowania Chłopaków w Usta

     

     

     

    15 wrześna

    Międzynarodowy Dzień Kropki

    Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.

     

     

     

     

    16 września

    Dzień Bluesa
    236. rocznica ustanowienia konstytucji Stanów Zjednoczonych
    Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

    To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań ochrony warstwy ozonowej.

     

     

    17 września

    Światowy Dzień Sybiraka

    17 września (w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę) w Szymbarku odbywa się zjazd Sybiraków z całego świata. Jest to okazja do wspólnych rozmów, jak i przypominania losów zesłańców.

    Międzynarodowy Dzień Muzyki Country

     

     

     

     

    18 września

    Światowy Dzień Monitoringu Wody

    Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. Święto ustanowiła Fundacja America's Clean Water w 2003 roku.

    Dzień Pierwszej Miłości
    Światowy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

    W Światowy Dzień Dawcy Szpiku organizacje propagują pomoc bliźniakom genetycznym. Dla ludzi chorujących na białaczkę nie ma lepszej terapii niż przeszczep szpiku. Jednak uzyskanie dawcy zgodnego pod względem genetyki jest niesamowicie trudne. Dlatego w tym dniu zachęca się do zrobienia wymazu i rejestracji w bazie dawców.

     

     

    19 września

    Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

    To święto, które ma na celu chronienie przyrody. W związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.

    Dzień Emotikona
    Henryk III Walezy – 472. rocznica urodzin

    20 września

    Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

     

     

    21 września

    Międzynarodowy Dzień Pokoju

    Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju uroczyście rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Celem święta jest promowanie pokoju na świecie i wzmocnienie idei globalnej współpracy.

    Światowy Dzień Choroby Alzheimera

    Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

    Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

    Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

    22 września

    Światowy Dzień bez Samochodu
    Światowy Dzień Nosorożca

    23 września

    Cyprian Kamil Norwid – 202. rocznica urodzin

    26 września

    Światowy Dzień Królika
    Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)
    Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego
    Światowy Dzień Rzek

     

     

     

    27 września

    Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

    27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powołano organizację konspiracyjną Służba Zwycięstwu Polski. To zapoczątkowało powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

    Światowy Dzień Turystyki

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    28 września

    Światowy Dzień Wścieklizny

    Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.

    Miles Davis – 32. rocznica śmierci
    Międzynarodowy Dzień Tajniaka

    Święto wymyślone przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę ma charakter rozrywkowy, zamiarem pomysłodawców z pewnością nie jest robienie konkurencji tajnym służbom. Dziś z okazji wydarzenia warto nałożyć ciemne okulary, płaszcz, kapelusz a nawet zorganizować „niewinny” podsłuch.

    Światowy Dzień Jabłka

    Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania ludziom jak wiele ten owoc ma im do zaoferowania. Jabłka są pełne witamin oraz błonnika. Ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Dlatego warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta.

     

     

     

     

     

     

     

    29 września

    Miguel Cervantes – 476. rocznica urodzin
    Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

    Dzień Kawy
    Światowy Dzień Serca

    Serce nie sługa... dlatego święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia. Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

     

    30 września

    Dzień Chłopaka
    Światowy Dzień Morza

    Światowy Dzień Morza ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.

     

     

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych