Klasa 7A
HISTORIA - 2020.04.15
- 15.04.2020 09:44
Temat: I wojna światowa – powtórzenie i utrwalenie wiadomości.
Na dzisiejszej lekcji powtórzymy i utrwalimy wszystko czego do tej pory dowiedzieliście się na temat I wojny światowej.
Ważne żebyście zapamiętali, że ta wojna była wynikiem napięć pomiędzy państwami europejskimi które trwały już od pewnego czasu co najmniej od początku XX wieku. Jej bezpośrednią przyczyną był zamach w Sarajewie. Potrzebny był zapalnik i to wydarzenie nim było. W ciągu miesiąca prawie cała Europa była w stanie wojny.
Utworzyły się dwa bloki sojusznicze – państwa centralne (spójrzcie na ich położenie na mapie Europy) i państwa ententy (od słów ententę cordiale - serdeczne porozumienie, zawarte pomiędzy Francją i Wielką Brytanią w 1904 roku)
Zwróćcie uwagę na kilka ważnych wydarzeń i spraw:
- wojna błyskawiczna, która stała się wojną pozycyjną (wyobraź sobie życie w okopach, ci ludzie bardzo często zaczynami mieć objawy depresji i innych schorzeń szczególnie psychicznych)
- użycie nowych rodzajów broni szczególnie czołgów
- użycie gazów bojowych 1917 podczas tzw. II bitwy pod Ypres (stąd inna nazwa gazu musztardowego Iperyt)
- zaangażowanie bardzo dużej ilości wojska
- wojna po raz pierwszy w tak ogromnym stopniu dotknęła cywilów
- Polacy opowiedzieli się po obu stronach konfliktu szukając szansy na odzyskanie niepodległości, zaborcy starali się pozyskać ich poparcie a co za tym idzie żołnierzy w swoich szeregach obiecując spełnienie marzeń – niepodległość. Ważnym głosem dla uzyskania państwowości dla Polaków był wystąpienie prezydenta USA w 1917 roku.
- wojnę nazywamy światową między innymi dlatego, że w 1917 roku przystąpiły do niej Stany Zjednoczone, ale nie tylko ponieważ dziania wojenne toczyły się w Azji czy Afryce
- po raz pierwszy część działań toczyła się także na morzu. (Użycie łodzi podwodnych!!!!!!)
- Rewolucje w Rosji, były początkiem ogromnych zmian w Europie i na świecie. (Stalin nie wziął się znikąd pamiętajcie o tym – historia to ciąg przyczyn i skutków i wzajemnego oddziaływania)
- wojna kończy się inaczej na froncie wschodnim (pokój brzeski) inaczej na froncie zachodnim (rozejm w Compiegne z Niemcami oraz traktatów pokojowych z Austrią, Węgrami, Bułgarią oraz Turcją w Saint-Germain-en-Laye, Trianon, Neuilly i Sèvres. Traktat pokojowy z Turcją został jednak zerwany przez jej wojnę z Grecją i ostateczny traktat pokojowy został z nią zawarty w Lozannie 24 lipca 1923)
Wazne postacie dla Polski to – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller.
Po zapoznaniu się z tymi informacjami, wykonajcie proszę dołączoną kartę pracy.
Wyślijcie tylko odpowiedzi nie trzeba odsyłać całej karty.
Pozdrawiam serdecznie!!!
cwiczenia.doc
powtorzenie_zeszyt_cwiczen.pdf- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły