• 2020-05-25

• 25.05.2020 11:13
      • Temat: Kwiaty dla mamy

1.,, Z rodziną najlepiej’’- oglądamy rodzinne zdjęcia. Wymieniamy członków rodziny oraz określamy stopień pokrewieństwa. ,, tata’’, ,, mama’’, ,, siostra’’, ,, brat’’ itd.

2.,, Pięć minut’’- słuchanie opowiadania. Kiedy mama prosi tatę, żeby powiesił półkę czy naprawił zawias przy szafce, zawsze odpowiada ,, Za pięć minut’’. To oznacza, że zrobi coś za godzinę, albo za kilka dni, albo w ogóle tego nie zrobi. Kiedy mama się złości tata mówi, żeby się nie denerwowała bo każda rzecz musi mieć swoje pięć minut. Za jakiś czas wszystko się zmienia. Kiedy tata prosi mamę, aby uprasowała mu koszulę, włączyła pranie bo skończyły się czyste skarpetki i odebrała garnitur z pralni, mama odpowiada oczywiście, za pięć minut’’. Tata się złości, szuka deski do prasowania i żelazka. Próbuje prasować ale mu nie wychodzi. Wkłada do pralki skarpetki, które wyciąga ugotowane. Wtedy tata się poddaje. Na drugi dzień zawiesza półkę i naprawia zawias przy szafce. Wynika z tego, że jeżeli mama o coś prosi, dobrze jest to zrobić od razu. Bo jeśli potem ja o coś poproszę to będę musiał czekać pięć minut.

3. ,, Jak pomagam mamie’’ – zabawa pantomimiczna. Zadaniem dziecka jest naśladować czynność bez użycia słów np. zmywanie talerzy, odkurzanie, wynoszenie śmierci, podlewanie kwiatów, ścieranie kurzu, przygotowanie kanapek na kolację.

4. ,, Kwiatowe układanki’’ – zabawa pamięciowa. Z przedstawionych sylwet kwiatów dzieci je nazywają i zapamiętują przestawiony ciąg np. tulipan, chaber, niezapominajka, mak. Po zasłonięciu przedstawionych kwiatów zadaniem dziecka jest powtórzenie ułożenia kwiatów z pamięci.