• FIZYKA - 2020.06.02

• 02.06.2020 10:47
      • Temat lekcji : Zdolność skupiająca soczewki. Wady wzroku.

Cele lekcji:

• Wiem jakie są wady wzroku i sposoby ich korygowania
        • Wiem na czym polega krótkowzroczność i dalekowzroczność
        • Co to jest zdolność skupiająca soczewki, jaka jest jej jednostka oraz jak obliczamy

Podręcznik strona 263 – 265

Notatka

Omówiliśmy w jaki sposób obraz powstaje po przejściu światła przez soczewkę skupiającą.

Takie samo zjawisko zachodzi w oku , którego jednym z wielu  elementów budowy oka jest soczewka  oraz siatkówka oka.

Strona 263 – schemat budowy oka oraz tworzenie obrazu na siatkówce

1.Obraz w oku powstaje na siatkówce w wyniku załamania światła w soczewce .

2. Cechy obrazu: odwrócony, rzeczywisty oraz pomniejszony

3. Akomodacja to zdolność oka do zmiany ogniskowej soczewki wskutek zmiany kształtu soczewki oka (inaczej

dostosowanie ogniskowej przez soczewkę do   różnych odległości przedmiotów,  na których w danym momencie

skupiamy wzrok )

4. Wady wzroku:

1. Krótkowzroczność to wada polegająca na  dobrym widzeniu z bliska, natomiast obraz przedmiotów odległych powstaje przed siatkówką .

Poprawa widzenia – soczewki rozpraszające [ ujemne ]

Strona 264 –  przerysować schemat przed korektą  i po zastosowaniu soczewki

1. Dalekowzroczność to wada polegająca na dobrym widzeniu z daleka, natomiast obraz przedmiotów znajdujących się blisko oka powstaje za soczewką.

Poprawa widzenia – soczewki skupiające

Strona 273 – przerysować schemat przed korektą oka i po zastosowaniu soczewki

5. Zdolność skupiająca soczewki( zbierająca)  - jest to odwrotność ogniskowej soczewki

Z = 1/ f                        f – ogniskowa soczewki, [f] = m

Jednostka zdolności skupiającej :  [ Z ] = 1/m = 1D ( dioptrie)

• Dla soczewek skupiających zdolność skupiająca jest dodatnia  : Z> 0

np. Z = +2D [znak plus oznacza soczewkę skupiającą – wada dalekowzroczność ]

• Dla soczewek rozpraszających zdolność skupiająca jest ujemna: Z < 0

np. Z -  = - 2D [ znak minus oznacza soczewkę rozpraszającą – wada krótkowzroczność ]

Przykład zadania :

1. Kasia nosi okulary o zdolność skupiającej -5 D. Określ czy Kasia jest krótkowidzem czy dalekowidzem.  Jakich  soczewek Kasia używa. Ile wynosi ogniskowa soczewek okularów  z których korzysta Kasia ?

Dane:                                                                           Szukane:

Z = - 5D                                                                              f = ?

Z = 1 / f          to             f = 1 / Z

f = 1 / 5D = 0,2 m                    1D = 1/m

Obliczając ogniskową pomijamy znak minus, ponieważ odległość jest wartością dodatnią

Kasia jest krótkowidzem, ponieważ nosi okulary o zdolności skupiającej  Z< 0 czyli używa soczewek rozpraszających .

1. Zdolność skupiająca soczewek okularów wynosi + 2D.
        1. Jaka jest ogniskowa soczewek znajdujących się w okularach ?
        2. Jaką wadę wzroku korygują takie okulary?

Dane:                                                               Szukane:

Z = +2D                                                              f = ?

1. Z = 1/f          to                         f = 1/Z

f = 1 / 2D = 0,5 m