• Tekstowa podstrona

   • KALENDARZ WYDARZEŃ

    PAŹDZIERNIK 2021 r.

     

     

    Data

    Wydarzenie

     

     

     

     

     

     

     

    1 października

    Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

    Po raz pierwszy Światowy Dzień Wegetarianizmu obchodziliśmy 22 listopada 1977 roku. Wegetarianie od dawna więc próbują przekonać innych, że świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa przynosi wiele korzyści. Dziś warto ich posłuchać spróbować wegetariańskiego jedzenia, może nam się spodoba?

    Międzynarodowy Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia

    Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

    Światowy Dzień Ptaków

    Podczas obchodów Światowego Dnia Ptaków podkreśla się ich ogromny wpływ na ekosystemy. Wielu ludzi nie docenia roli ptaków w środowisku, a jest ona nieoceniona, więc trzeba głośno o tym mówić, by społeczeństwo przestało tępić ptaki i zaczęło je szanować.

    Międzynarodowy Dzień Muzyki

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Światowy Dzień Uśmiechu

    Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

     

     

     

     

    2 października

    78. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego
    Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

    Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy.

    Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

    Święto obchodzone jest w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego. Lider indyjskiego ruchu niepodległościowego walczył nie tylko o prawa ludzi ale i zwierząt (m. in. uznawany jest za pioniera wegetarianizmu). Święto jest okazją do zaprotestowania przeciwko okrutnemu traktowaniu zwierząt hodowlanych.

    Europejski Dzień Ptaków

    To święto obchodzone 1 października w Europie (w Polsce w pierwszy weekend tego miesiąca). Jego celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. Wydarzenie koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest partnerem BirdLife International.

    Dzień Anioła Stróża

     

    3 października

    Wisława Szymborska - 26. rocznica przyznana Literackiej Nagrody Nobla

    Dzień Polskiej Harcerki

    Dziewczyny z harcerstwa swoje święto obchodzą w niedzielę najbliższą 2 października – dnia zakończenia walk Powstania Warszawskiego. To data wyznaczona przez harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, na znak pamięci za koleżanki, które odeszły na wieczną wartę.

     

     

     

     

    4 października

    Światowy Dzień Zwierząt

    Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów 4 października odnosi się do wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Cele święta są od lat niezmienne: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt.

    Światowy Dzień Onkologii

    Każdego roku na raka odchodzą ludzie z naszego otoczenia. Ta paskudna choroba jest jednak do pokonania, jeśli zostanie zdiagnozowana we wczesnej fazie. Światowy Dzień Onkologii jest dobrą okazją by zachęcać wszystkich do badań profilaktycznych.

     

     

     

    5 października

    Lech Wałęsa - 39. rocznica przyznana Pokojowej Nagrody Nobla

    Światowy Dzień Nauczyciela

    Światowy Dzień Nauczyciela upamiętnia podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, które opracowało UNESCO wraz z Międzynarodową Organizację Pracy. Obchody mają podkreślić rolę nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji.

    6 października

    Dzień Borsuka

     

     

     

     

    8 października

    Maria Konopnicka – 112. rocznica śmierci
    Światowy Dzień Ośmiornicy

    W Światowy Dzień Ośmiornicy organizacje związane z ochroną środowiska biją na alarm, ponieważ zwierzęta te są coraz bardziej zagrożone, albowiem z roku na rok zwiększa się ilość poławianych ośmiornic. Oprócz tego działania ludzi negatywnie wpływają na rafy koralowe, które są siedliskiem ośmiornic.

    Światowy Dzień Jaja

    Ale jaja! Dziś jest dzień jaja! Nie chodzi jednak o to, by zrobić dowcip koledze (chociaż można, czemu nie) ale zjeść potrawę, która zawiera jajka. Wybór jest spory, a same jajka posiadają wiele walorów zdrowotnych. No i są bardzo smaczne.

     

     

     

     

     

    9 października

    Noc Bibliotek

    Czesław Miłosz – 42. rocznica przyznana Literackiej Nagrody Nobla
    Tadeusz Różewicz – 101. rocznica urodzin
    Agnieszka Osiecka – 86. rocznica urodzin
    Andrzej Wajda – 6. rocznica śmierci

    Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego

    Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

     

    10 października

    Olga Tokarczuk – 3. rocznica przyznana Literackiej Nagrody Nobla

    Europejski Dzień Przeciw Karze Śmierci

    Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

    Światowy Dzień Drzewa

    To święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku i corocznie obchodzona 10 października.

    Światowy Dzień Owsianki

     

    11 października

    Kazimierz Pułaski – 243. rocznica śmierci

    Dzień Wychodzenia z Szafy

     

     

    12 października

    Dzień Bezpiecznego Komputera

    To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

    Dzień Kolumba w Ameryce

    Columbus Day to święto upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (12 października 1492 roku). Ma ono długie tradycje, nieoficjalne obchody datuje się już na XVIII wiek.

     

     

    13 października

    Dzień Dawcy Szpiku

    Dzień Ratownictwa Medycznego

    Międzynarodowy Dzień Ograniczania Klęsk Żywiołowych

     

     

     

     

    14 października

    Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela

    Stefan Żeromski – 158. rocznica urodzin

    Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych

    Światowy Dzień Wzroku

    Święto zorganizowała międzynarodowa koalicja VISION 2020. Jej celem jest zlikwidowanie do 2020 roku możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. W naszym kraju pierwsze obchody odbyły się w października 2006 roku, a patronat nad nimi objął Zbigniew Religa.

     

     

     

     

     

     

     

     

    15 października

    Tadeusz Kościuszko – 205. rocznica śmierci

    Światowy Dzień Białej Laski

    To święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone od 1964 roku. Jest to dla nich okazja, by przypomnieć społeczeństwu, że chcą żyć tak jak wszyscy i nie potrzebują fałszywej litości.

    Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

    Światowy Dzień Mycia Rąk

    Międzynarodowy Dzień Świadomości Rozwojowych Zaburzeń Językowych

    Międzynarodowy Dzień Świadomości Rozwojowych Zaburzeń Językowych daje sposobność do szerzenia wiedzy o tych problemach, aby ludzie którzy borykają się z zaburzeniami byli akceptowani i lepiej rozumiani przez społeczeństwo.

    Światowy Dzień Warzyw i Owoców

    Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej co do znaczenia spożywania owoców i warzyw dla lepszego zdrowia.

     

     

     

     

    16 października

    Dzień Papieża Jana Pawła II – 44.rocznica wyboru na papieża

    Światowy Dzień Żywności

    To święto zorganizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1979 roku, upamiętniające powstanie tej organizacji w 1945 roku. Celem obchodów jest pogłębianie świadomości opinii publicznej dotyczącej globalnych problemów żywnościowych: głodu, niedożywienia i ubóstwa.

    Światowy Dzień Chleba

    Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

    17 października

    Fryderyk Chopin – 173. rocznica śmierci

    Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

     

    18 października

    Dzień Poczty Polskiej

    Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

     

     

     

     

     

     

    20 października

    Europejski Dzień Seniora

    Dzień Krajobrazu

    Krajobraz odgrywa ważną rolę w naszym codziennym życiu – inspiruje, poprawia humor, motywuje do działania. Dlatego warto dbać o swoją najbliższą okolicę, im jest ona piękniejsza, tym lepiej będzie nam się mieszkało.

    Światowy Dzień Godności

    To święto obchodzone w trzecią środę października ma na celu propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Światowy Dzień Godności jest wspólną inicjatywą Księcia Norwegii Haakona, profesora Pekka Himanena z Finlandiu oraz Amerykanina Johna Hope Bryanta. Pomysł zrodził się w 2006 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego. W Polsce wydarzenie obchodzone jest od 2009 roku.

     

     

    21 października

    Międzynarodowy Dzień Mediacji

    Inicjatorem święta jest amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution ze Stanów Zjednoczonych. Święto obchodzono po raz pierwszy w 2005 roku, w Polsce trzy lata później zapoczątkowało je Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego celem jest uświadamianie, że spory nie muszą kończyć się na sali sądowej.

     

     

     

     

    22 października

    Dzień Praw Rodziny

    Dzień Praw Rodziny jest okazją do rozmów na temat tego jak w dzisiejszym świecie ma funkcjonować rodzina oraz w jaki sposób ją chronić. Obecnie z wielu stron pojawiają się ataki na tę fundamentalną jednostkę społeczną, dlatego szczególnie młodzi ludzie zakładający rodziny powinni wiedzieć jak sobie z tym radzić.

    Światowy Dzień Osób Jąkających

    Dzień ten, ustanowiony w 1998 roku podczas Światowego Kongresu Osób Jąkających się, ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na przypadłość, z którą boryka się ponad 60 milionów osób na świecie. Wiele z nich spotyka się na co dzień z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, co bardzo często przyczynia się do ich wyobcowania, a niekiedy nawet depresji, co zdecydowanie utrudnia terapię.

     

     

     

     

     

    24 października

    Dzień Narodów Zjednoczonych

    Święto upamiętnia wejście w życie Karty Narodów Zjednoczonych 24 października 1945 roku. Z tej okazji na całym świecie odbywają się konferencje czy imprezy poświęcone Organizacji Narodów Zjednoczonych. Omawia się m. in. osiągnięcia i cele tej organizacji, jak utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa czy rozwijanie przyjaznych stosunków między państwami.

    Światowy Dzień Origami

    Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żabki z papieru? To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek.

    Międzynarodowe Święto Roweru

    Rower to wspaniały środek transportu. Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie – nie musimy martwić się paliwem czy korkami. Warto ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie

     

     

     

     

     

     

     

    25 października

    Pablo Picasso – 141. rocznica urodzin

    Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt

    Święto to upamiętnia polską ustawę regulującą kwestie prawne związane z ochroną zwierząt, w tym ogólne zasady ochrony, transportu, uśmiercania, uboju czy wykorzystywania ich do celów rozrywkowych.

    Dzień Kundelka

    Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

    Światowy Dzień Opery

    Światowy Dzień Opery to gratka dla osób, które uwielbiają obcowanie z tą formą kultury. Obchody tego święta polegają na organizowaniu na scenach całego świata przedstawień operowych. Niektóre są za darmo, aby zachęcić ludzi do poznania opery.

    26 października

     

    Ignacy Daszyński – 156. rocznica urodzin

     

     

     

     

    28 października

    Światowy Dzień Animacji

    Międzynarodowy Dzień Animacji to święto obchodzone na cześć pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile Reynaud'a w Grevin Museum w Paryżu. W ramach obchodów odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, koncerty.

    Dzień Miłośników Pluszaków

    Dzień Miłośników Pluszaków to święto nie tylko dzieci. Wielu dorosłych zbiera serie pluszowych misiów czy postaci z bajek. Podczas obchodów tego wydarzenia można pochwalić się w sieci swoją kolekcją i obejrzeć pluszaki innych.

     

     

    29 października

    Zbigniew Herbert – 98. rocznica urodzin

    Dzień Internetu

    W Dniu Internetu mówi się zarówno o wielkich korzyściach, które daje nam sieć, ale wspomina się również o zagrożeniach. W swoim założeniu internet jest genialnym wynalazkiem, ale niektórzy wykorzystują go do nielegalnych celów narażając innych użytkowników. W dniu tym warto też wspomnieć, że mimo ciągłego rozwoju są regiony, gdzie nadal nie ma dostępu do sieci.

    30 października

    71. rocznica powołania Polskiej Akademii Nauk

     

     

    31 października

    Ignacy Daszyński – 86. rocznica śmieci

    Światowy Dzień Miast

    Światowy Dzień Miast został ogłoszony przez ONZ. Każdego roku motywem przewodnim jest inny temat, ale zawsze w obchodach chodzi o to, aby wypracować dla miast takie rozwiązania, aby stały się one bezpiecznym azylem dla mieszkańców, co obecnie nie jest takie oczywiste.

    -

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych