• Tekstowa podstrona

   •  

    KALENDARZ WYDARZEŃ

    MARZEC 2023 r.

     

    Data

    Wydarzenie

     

    1 marca

    Dzień Piegów

    Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

    Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

    2 marca

    Kazimierz Górskich – 102. rocznica urodzin

     

     

    3 marca

    Międzynarodowy Dzień Pisarzy

    Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

     

     

     

    4 marca

    Ryszard Kapuściński – 91. rocznica urodzin

    Kazimierz Puławski - 278. rocznica śmierci

    Dzień gramatyki

    Używanie wyrazów w odpowiedniej kolejności czy prawidłowa odmiana słów to nie tylko nudna nauka, a podstawa właściwego komunikowania się pomiędzy ludźmi. Zwraca na to uwagę Dzień Gramatyki, który podkreśla istotę używania jej zasad podczas codziennego porozumiewania się.

     

    5 marca

    Dzień dentysty

    Wielu boi się go niczym zjawy z najstraszniejszego horroru. Jednak sympatyczny pan/pani dentysta naprawdę chcą, żebyśmy mieli zdrowe zęby. W święto nie tylko warto więc uhonorować ich pracę, ale może i zapisać się na wizytę?

    6 marca

    Andrzej Wajda 97. rocznica urodzin

     

     

     

    7 marca

    Agnieszka Osiecka – 26. rocznica śmierci
    Dzień Płatków Śniadaniowych

    Dietetycy twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek. Dzień Płatków Śniadaniowych to dobry czas, aby zmienić rutynę i zamiast kanapek sięgnąć po płatki kukurydziane. To danie z dodatkiem mleka jest niezwykle pożywne i dostarcza witamin oraz wapnia.

     

    8 marca

    Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

    Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Za jego pierwowzór można przyjąć jednak obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

    9 marca

    Dzień Barbie

    Przyjaciółka wszystkich małych dziewczynek, które widzą w niej siebie w przyszłości obchodzi swoje święto w Dniu Barbie. Lalka stworzona przez Ruth Handler w połowie ubiegłego stulecia stała się najpopularniejszą zabawką. Obecnie Barbie jest dostępna w niemal wszystkich kolorach skóry i profesjach, a dziewczynki nadal za nią szaleją.

     

     

     

    10 marca

    Dzień Mężczyzny

    Najbardziej prawdopodobnym powodem powstania Dnia Mężczyzn zdaje się zazdrość panów w stosunku do pań, które od lat z powodzeniem obchodzą swoje święto 8 marca. W Polsce święto to nie cieszy się dużą popularnością, a i sama data zdaje się nieco naciągana – prawdopodobnie ma nawiązywać do 40 męczenników z Sebasty, którzy wspominani są w kościele właśnie tego dnia.

     

     

     

    12 marca

    24. rocznica przystąpienia Polski do NATO
    Dzień Matematyki

    Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

    13 marca

    Krzysztof Kieślowski - 27. rocznica śmierci

     

     

     

     

     

     

    14 marca

    Ignacy Krsicki – 222. rocznica śmierci
    Albert Einstein – 142. rocznica urodzin
    Dzień Liczby Pi

    Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

    Dzień Motyli

    Przepiękne i barwne owady wzbudzające same pozytywne emocje mają swój czas w kalendarzu, czyli Dzień Motyli. To moment, aby zwracać uwagę na konieczność m.in. dbania o jakość powietrza, która ma wpływ na przeżywalność populacji tych cudownych stworzeń.

    16 marca

    Dzień Pandy

    Ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.

    17 marca

    102. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej

     

     

    19 marca

    Henryk Sienkiewicz - 118. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla
    Albert Einstein – 118. rocznica opublikowani teorii względności

     

     

     

     

     

    20 marca

    Międzynarodowy Dzień Wróbla

    Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.

    Międzynarodowy Dzień Szczęścia

    W ten dzień warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić…

    Światowy Dzień Żaby

    W Światowy Dzień Żaby są organizowane różne wydarzenia, które mają przypominać, że płazy pozytywnie wpływają na ekosystem i nie wolno ich tępić, a wręcz przeciwnie niektóre gatunki są objęte ochroną całkowitą lub częściową.

     

     

     

     

     

    21 marca

    Dzień Wagarowicza
    Międzynarodowy Dzień Poezji

    To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

    Światowy Dzień Lasu

    Święto przyćmione przez znacznie bardziej znany Dzień Wagarowicza, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Choć o lasach łatwo na co dzień zapomnieć, są one nie tylko ważne, ale właściwie niezbędne do przetrwania naszego gatunku na Ziemi.

    22 marca

    Johann Wolfgang von Goethe 191. rocznica śmierci
    Dzień Ochrony Bałtyku

    Nie każdy kraj ma to szczęście, by posiadać dostęp do morza. Polska jest jednak w gronie tych wybrańców, warto więc dzisiejsze święto potraktować poważnie.

    Międzynarodowy Dzień Foki

    W Międzynarodowy Dzień Fok organizacje działające na rzecz natury zwracają uwagę na ilość fok, które giną, bo zaplątały się w sieci, albo zostały zabite przez rybaków po wyjściu na plażę. Dane są zatrważające, należy bić na alarm i uświadamiać społeczeństwo, że foki mają pełne prawo do spokojnego życia w morzu.

    24 marca

    Tadeusz Kościuszko 229. rocznica rozpoczęcia powstania kościuszkowskiego

     

     

    25 marca

    Dzień Czytania Tolkiena

    Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…

    26 marca

    Andrzej Wajda – 23. rocznica zdobycia Oscara za całokształt twórczości
    Dzień Niedźwiedzia Gryzzli

    Osobom, którym wydaje się, że niedźwiedź Grizzly to pocieszny misio warto uświadomić, że są w dużym błędzie. Dzień Niedźwiedzia Grizzly jest świetną okazją do przyjrzenia się lepiej temu gatunkowi. Grizzly mieszkają w Ameryce Północnej i lepiej nie budzić ich z zimowego snu!

    Międzynarodowy Dzień Szpinaku

    Każdy kojarzy chyba Popeya, który szpinakowi zawdzięczał ogromną siłę. Dziś warto iść w jego ślady!

     

     

    27 marca

    Stanisław Lem – 17. rocznica śmierci
    Międzynarodowy Dzień Teatru

    Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

     

     

     

     

    28 marca

    Dzień Żelków

    Choć są niezdrowe i przyklejają się do zębów, to ze względu na smak, różnorodność kolorów i kształtów i tak mają rzesze fanów zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Dziś można je bezkarnie zjeść.

    Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

    W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy uznajemy, że lepiej skłamać, aby np. nie ponieść konsekwencji za czyn zabroniony, albo kogoś nie urazić. Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa zwraca uwagę na to, że najlepiej żyć uczciwie, ponieważ nieprawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i może mieć przykre konsekwencje.

    30 marca

    Dzień Muffinka

    Muffinki pochodzą z Anglii - powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, obecnie Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie.

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13
    58-304 Wałbrzych
    Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan
    Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych