• KALENDARZ WYDARZEŃ MAJ 2023 r.   •  

    Data

    Wydarzenie

    1 maja

    Święto Pracy

    19. rocznica przystąpienia Polski do UE

    Ogólnopolskie Święto Kaszanki

    Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

    Inspiracją dla Richarda Reynoldsa, pomysłodawcy międzynarodowego Dnia Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników, był koloryt jakiego dodają one nawet najbardziej ponurym miejscom. Obchody święta mają zachęcić do sadzenia słoneczników w swojej okolicy, zwłaszcza, że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji ani warunków.

    Święto Konwalii

    Dzień Konwalii to święto wywodzące się z Francji. Korzenie sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych, ale współczesną popularność święto zawdzięcza także polityce, bo stało się symbolem Święta Pracy we Francji.

    2 maja

    Dzień Flagi RP

    Święto Orła Białego

    Orzeł na czerwonym tle to jeden z symboli naszego kraju. Święto Orła Białego podkreśla rangę ojczystego godła i zwraca uwagę na to, że powinniśmy traktować symbole z należytym szacunkiem.

    Dzień Harry'ego Pottera

    Światowy Dzień Tuńczyka

    3 maja

    Święto Konstytucji 3 Maja

    232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Dzień Słońca

    Wielu z nas kocha słońce, piękną pogodę. Ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Dziś jest szansa nadrobić zaległości.

    Dzień bez komputera

    Dla wielu milionów ludzi na świecie byłby to dzień wyjęty z życia. Bez aktualizacji statusu na facebooku, bez najświeższych wiadomości z kraju i zagranicy, bez ulubionych seriali i gier, słowem – bez sensu. Niemniej inicjatywa ta ma właśnie na celu uświadomienie ludziom nie tego, co dzięki komputerom zyskują, ale raczej rzeczy, które mogą przez nie przeoczyć lub stracić.

    4 maja

    Międzynarodowy Dzień Strażaka

    Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

    Niech moc będzie z tobą! Dziś święto Gwiezdnych Wojen, więc z tej okazji warto zrobić sobie maraton filmowy z tym kultowym dziełem.

    5 maja

    Henryk Sienkiewicz – 177. rocznica urodzin

    Stanisław Moniuszko – 204. rocznica urodzin

    Dzień Europy

    Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

    Dzień bez Makijażu

    Światowy Dzień Hasła

    Hasła to w dzisiejszym świecie powszechna sprawa – w ten sposób zabezpieczamy swoje konto internetowe, telefon, pocztę czy Facebooka. W Światowy Dzień Hasła warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady tworzenia bezpiecznych haseł.

    6 maja

    Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

    Celem święta jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczna jazda – zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Tylko w ten sposób zmniejszymy liczbę wypadków na europejskich drogach.

    Święto Gwardii Szwajcarskiej

    Gwardia Szwajcarska to formacja, która pełni rolę straży przybocznej papieża, W całej swojej historii stoczyła tylko jedną bitwę, za to bardzo krwawą. 6 maja 1527 roku ochroniła ówczesnego papieża Klemensa VII przed armią najemników cesarza Karola V, którzy najechali Rzym. W tej nierównej walce ponieśli jednak ogromne straty. Na pamiątkę tego wydarzenia 6 maja obchodzimy święto Gwardii Szwajcarskiej.

    Międzynarodowy Dzień Tuby

    Ten instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych ma swoje święto w pierwszy piątek maja.

    7 maja

     

     

    Władysław Reymont – 156. rocznica urodzin

    Maria Grzegorzewska – 56. rocznica śmierci

    Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej

    To święto ma na celu uświadomienie Europejczyków o tym, że drogą elektroniczną można kontaktować się z przedstawicielami instytucji w Polsce i na Starym kontynencie. Zarówno składać petycje, wnioski czy tworzyć lokalny budżet.

    8 maja

    78. rocznica zakończenia II wojny światowej

    Święto obchodzone w Polsce 8 maja upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie.

    Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
    Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

    Ten międzynarodowy ruch humanitarny zrzesza niemal 100 milionów wolontariuszy na całym świecie, którzy bezinteresownie pomagają innym ludziom, chronią ich zdrowie i życie. 8 maja to dobra data by im za to podziękować.

    9 maja

    Dzień Unii Europejskiej

    Data tego święta jest związana z ogłoszeniem przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planu, który dał początek Unii Europejskiej.

    10 maja

    Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

    Udar mózgu jest częstą przyczyną zgonów. Jego przyczyny upatruje się w niewłaściwej diecie, braku aktywności. Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia jest też fakt, iż może mieć podłoże genetyczne.

    Dzień Zołzy

    Geneza obchodów Święta Zołzy nie jest znana. Sama "zołza" jest często traktowana jako akronim od Zgrabna, Obrotna, Ładna, Zaradna, Ambitna zamiast pejoratywnego określenia ...

    11 maja

    Dzień bez Śmiecenia

    Człowiek hurtowo produkuje śmieci i najgorsze że wielu zostawia je tam gdzie popadnie: na ulicy, nad jeziorem, w lesie, na klatce, w biurze. Sprzątajmy po sobie, a świat będzie czystszym miejscem.

    12 maja

    Józef Piłsudski – 88. rocznica śmierci

    Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

    Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki jest obchodzony 12 maja i ma na celu podziękowanie wszystkim pielęgniarkom za ich codzienną misję pomocy wszystkim chorym. Kochane pielęgniarki - gdyby nie one, to pobyt w szpitalu byłby zupełnie nie do zniesienia.

    Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych

    Święto to obchodzone jest od 1993 roku, jego pomysłodawcą jest Tom Hennessy - założyciel fundacji zajmującej się obalaniem stereotypów dotyczących przewlekłych chorób immunologicznych i neurologicznych. Dzień upamiętnia rocznicę urodzin Florence Nightingale, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, u której rozpoznano to schorzenie.

    Międzynarodowy Dzień Limeryków

    Święto Limeryków, a więc krótkich żartobliwych utworów, obchodzimy w dniu 12 maja. Jest to dzień urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku. Dziś warto poprawić sobie humor lekturą Anglika, albo polskich pisarzy – np. Tuwima albo Szymborskiej.

    13 maja

    Wanda Rutkiewicz – 31. rocznica śmierci

    Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego

    Międzynarodowy Dzień Hummusu

    Międzynarodowy Dzień Hummusu to święto wegetarian i wegan, bo to głównie oni tą kremową pastą z ciecierzycy zastępują na kanapkach tradycyjne produkty np. szynkę. Jednak ten dzień ma za zadanie spopularyzować hummus, aby więcej osób polubiło to wege smarowidło, a dzięki temu istnieje szansa, że zginie mniej zwierząt.

    14 maja

    Dzień Farmaceuty
    Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

    Święto zostało ustanowione w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma na celu promowanie ochrony ptaków wędrownych, głównie zagrożonych wyginięciem.

    Dzień Opiekuna Medycznego

    15 maja

    Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

    Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promowanie polskiej sztuki. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami , nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku.

    Dzień Niezapominajki

    Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Corocznie obchodzone jest ono 15 maja i choć związane jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.

    Międzynarodowy Dzień Rodzin

    Święto to ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku obchodzimy 15 maja. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie.

    Światowy Dzień Kangurowania

    Kangurowanie to metoda wspomagająca leczenie nowonarodzonych dzieci zalecana głównie wcześniakom oraz dzieciom z niską masą urodzeniową. Polega ona na położeniu dziecka na brzuchu matki przez pierwsze 2 godziny po porodzie. W ramach Dnia Kangurowania na całym świecie promowana jest metoda wymyślona przez Kolumbijczyka Edgara Reya Sanabria.

    Patronalne Święto Rolników

    To święto rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza. Pochodzący z Hiszpanii Izydor jest patronem wielu parafii w naszym kraju. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się nabożeństwa, uroczystości, występy artystyczne oraz różne konkursy.

    16 maja

    Jan Kiepura – 121. rocznica urodzin

    Dzień Straży Granicznej

    17 maja

    Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

    Inicjatorem święta jest organizacja skupiająca telefony zaufania dla dzieci z całego świata. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na tę formę pomocy najmłodszym.

    Światowy Dzień Pieczenia

    Przy okazji takich świąt każdy może zdobyć nowe umiejętności w kuchni. Światowy Dzień Pieczenia ma na celu zachęcenie ludzi do własnoręcznych wypieków, które nie dość że mają wyjątkowy smak, to jeszcze pozwalają zabłysnąć przed znajomymi.

    18 maja

    Eliza Orzeszkowa – 113. rocznica śmierci

    Jan Paweł II – 103. rocznica urodzin

    Międzynarodowy Dzień Muzeów

    To święto, które ma długie tradycje, ustanowiono je bowiem w 1977 roku w Moskwie. To dobra okazja, by obejrzeć ciekawą wystawę w najbliższym muzeum.

    19 maja

    Bolesław Prus – 103. rocznica śmierci

    Dzień Dobrych Uczynków

    Takie święta powinny być codziennie! Świat na pewno byłby lepszy. W ten dzień niekoniecznie musimy komuś oddawać całą wypłatę, wystarczy że pomożemy w drobnej sprawie.

    Ogólnopolski Dzień Bliźniąt

    Co dwie głowy to nie jedna! Bliźniacy z całego kraju mają dziś swoje święto. Oczywiście z tej okazji koniecznie powinni odwiedzić swojego klona.

    Dzień Mycia Samochodów

    Czyste auto to nie tylko kwestia wyglądu, ale i bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów to dobra okazja, by odświeżyć swoją furę.

    20 maja

     

    Gustaw Herling-Grudziński – 104. rocznica urodzin

    Hanna Krall – 88. rocznica urodzin

    Honore de Balzac – 224. rocznica urodzin

    Światowy Dzień Metrologii

    Dzień Metrologii to wydarzenie, które upamiętnia podpisanie w 1875 roku Konwencji Metrycznej. Jest to instytucja zajmująca się ustalaniem wzorców i metod pomiarowych.

    Europejski Dzień Morza

    Podczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Europejski Dzień Morza uchwalono w 2008 roku.

    Światowy Dzień Pszczół

    Światowy Dzień Pszczół ma co roku ten sam wydźwięk, czyli jeśli pszczoły wyginą to ludzie również. Jeśli komuś wydaje się to abstrakcją to wystarczy zagłębić się w temat jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie. W związku z tym należy ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych, które powodują śmierć pszczelich rodzin.

    21 maja

    Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego

    Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.
     

    Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

    Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

    Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

    Program Natura 2000 chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać, gdyż są wyjątkowo piękne.

    Dzień Kadeta

    To święto, które ustanowił Marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. 21 maja to data rozpoczęcia walk na górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.

    Dzień Odnawiania Znajomości

    Ilu jest takich ludzi, z którymi kiedyś śmialiśmy się do upadłego, przeżywaliśmy przygody? Jeśli dziś odnowimy kontakt choćby z jednym z nich, uznajmy to za sukces.

    Dzień Teścia

    22 maja

    Dzień Praw Zwierząt

    22 maja 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt . Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

    Dzień Pac-Mana

    Żółta kulka o imieniu Pac Man należy do najpopularniejszych i najgłodniejszych bohaterów gier komputerowych. Dziś ta ponadczasowa gra ma swoje święto.

    Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

    To święto, które upamiętnia konferencję w Nairobi z 22 maja 1992 roku, kiedy to grupa robocza Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowała efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto ustanowiono w 2000 roku.

    23 maja

    Cyprian Kamil Norwid – 140. rocznica śmierci

    Maria Konopnicka – 181. rocznica urodzin

    Światowy Dzień Żółwia

    Choć te zwierzęta są znane ze swojej długowieczności, to jednak nie przetrwają bez pomocy ludzi. Światowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue może przyczynić się do ich ochrony.

    24 maja

    Dzień Cyrylicy

    Cyrylica jest pismem alfabetycznym służącym do zapisu wielu języków słowiańskich. Wyzwanie na dzisiejsze święto? Napiszmy swoje imię cyrylicą!

    Europejski Dzień Parków Wodnych

    Z okazji tego święta warto wybrać się do któregoś z polskich Parków Wodnych. Najlepiej całą rodziną – zabawa gwarantowana!

    Dzień Ślimaka

    Święto Wojsk Specjalnych

    Dzień Braci

    Braci się nie traci – to popularne powiedzenie zawsze będzie aktualne. Trzeba jednak dbać o swoje rodzeństwo, a przypadający 24 maja Dzień Braci (Brothers Day) skutecznie o tym przypomina.

    25 maja

    Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

    Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Ustanowił je w 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, ku pamięci 6-letniego Etana Patza. Chłopiec zaginął 25 maja 1979 roku w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku, nigdy go nie odnaleziono. Symbolem pamięci o zaginionych jest kwiat niezapominajki.

    Dzień Królewny

    To święto jest świetną okazją dla wszystkich mężczyzn, by wykazać się przed swoją królewną. Nie trzeba od razu pokonywać smoka, ale śniadanie do łóżka będzie mile widziane.

    Dzień Wyzwolenia Afryki

    Święto upamiętnia I Konferencję Niepodległych Krajów Afryki oraz Akt założycielski Unii Afrykańskiej. Dzięki nim kraje z tego kontynentu uwolniły się od obcej dominacji i eksploatacji.

    Dzień Weterana

    Ludzie, którzy walczyli na wojnie zasługują na szacunek. Dzień Weterana ma zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmagają się te osoby. Syndrom stresu pourazowego jest częstą przypadłością weteranów, która wyklucza ich z życia społecznego. Tak samo jak niepełnosprawność związana z urazami podczas misji.

    26 maja

    Dzień Matki

    Dzień Samolotów z Papieru

    Te maszyny nie potrzebują paliwa do latania no i są znacznie tańsze w produkcji. Nie dziwi więc że są popularne na całym świecie. Skonstruowanie takiego modelu wcale nie jest jednak takie łatwe - warto spróbować bo to rozwija nasze zdolności manualne i kreatywność.

    27 maja

    Dzień Samorządu Terytorialnego

    To święto uchwalone zostało przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

    Europejski Dzień Sąsiada

    Europejski Dzień Sąsiada jest obchodzony w ostatni piątek maja w ponad 30 krajach europejskich. Celem tego święta jest zadbanie o świetne relacje sąsiedzkie.

    28 maja

    Światowy Dzień Hamburgera

    Dzień Amnesty International

    28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

    29 maja

    Dzień Działacza Kultury

    Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.

    Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

    Celem tego święta jest uhonorowanie wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. Za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc.
     

    Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

    Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego ma na celu zwrócenie uwagi na temat schorzeń układu pokarmowego – profilaktyki, leczenia, wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia, czyli licznych konferencji, warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.

    30 maja

    Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

    Chwała wszystkim ludziom, którzy starają się stworzyć odrzuconym i osieroconym dzieciom dom z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

    Światowy Dzień Soku

    Dzisiejszy dzień warto uczcić szklanką soku. Po pierwsze – są po prostu pyszne, pod drugie – soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych.

    Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

    30 maja to dzień, w którym obchodzone jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Ta przewlekła i niestety nieuleczalna choroba polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych.

    31 maja

    Leopold Staff – 66. rocznica śmierci

    Dzień Bociana Białego

    Bocian to ikona naszej kultury i tradycji. Od setek lat przynosi dzieci oraz zwiastuje wiosnę. Święto ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku ma na celu nie tylko docenienie tych ptaków, ale i podnoszenie świadomości odnośnie zagrożenia i potrzeby ochrony bocianów.

    Światowy Dzień bez Tytoniu

    Papierosy szkodzą naszemu organizmowi, a poza tym strasznie cuchną. Może więc w Światowy Dzień bez Tytoniu warto na poważnie skończyć z tym nałogiem?

    Dzień Rodzeństwa

    Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze, dziś warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych