• .

   • KALENDARZ WYDARZEŃ

    LISTOPAD 2023 r.

     

     

    Data

    Wydarzenie

    1 listopada

    Wszystkich Świętych

    Światowy Dzień Wegan

    Celem święta jest promowanie weganizmu, czyli wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego zarówno ze swojej diety, jak i w ogóle z życia. Na całym świecie obchodzi się je 11 listopada, dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. W Polsce, ze względu na święto Wszystkich Świętych, datę obchodów wyznaczono na 1 października.

    2 listopada

    Zaduszki

    3 listopada

    Światowy Dzień Kanapki

    Święto Myśliwych - Hubertus

    4 listopada

    Szarlota Paweł – 76. rocznica urodzin

    5 listopada

    Bolesław Leśmian – 86. rocznica śmierci
    Dzień Postaci z Bajek
    Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego

    Język romski jako jeden z nielicznych na świecie nie posiada pisanej formy, a jego historia i tradycja przekazywane są ustnie. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji „Kali Sara" na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu 5 listopada 2009 roku.

    7 listopada

    Maria Skłodowska – Curie – 156. rocznica urodzin

    Maria Skłodowska – Curie – 112. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

    Albert Camus – 110. rocznica urodzin

    Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

    8 listopada

    Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

    Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

    Światowy Dzień Radiologii

    Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Dziś to jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

    9 listopada

    Europejski Dzień Wynalazcy

    Gdyby nie wynalazcy, można tylko zastanawiać się jak dziś wyglądałoby nasze życie bez radia, samochodu czy komputera. Data 9 listopada została wybrana dla uczczenia urodzin Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.

    Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

    To święto upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. „nocy kryształowej”. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całym kraju palono synagogi, dewastowano cmentarze. Śmierć poniosło wówczas około 90 Żydów, a 35 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

    Światowy Dzień Adopcji

    10 listopada

    Zofia Nałkowska – 139. rocznica urodzin

    Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

    To święto ma za zadanie podkreślać zaangażowanie UNESCO w rozwój i propagowanie nauki. Ustanowiono je na Konferencji Generalnej ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku.

    Dzień Jeża

    Te małe kolczaste zwierzęta wyginą, jeśli człowiek odpowiednio się nimi nie zaopiekuje. Dziś można dowiedzieć się, jak pomagać jeżom, by te przetrwały.

    11 listopada

    Święto Niepodległości
    Jan III Sobieski – 350. rocznica bitwy pod Chocimiem
    Fiodor Dostojewski – 202. rocznica urodzin

    Święto Orderu Virtuti Militari

    Virtuti Militari to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami

    Dzień Służby Cywilnej

    Święto Służby Cywilnej ma za zadanie podkreślić znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Obchodzimy je 11 listopada, ponieważ kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym znakiem że „nasz kraj to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa".

    12 listopada

    Światowy Dzień Ergonomii

    Głównym zadaniem ergonomii jest ułatwienie człowiekowi życia - tak by wszystko co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień było wygodne i łatwe w obsłudze. Święto pojawiło się w kalendarzu w 2005 roku.

    Światowy Dzień Zapalenia Płuc

    To wydarzenie zapoczątkowane zostało przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, dlatego Światowy Dzień Zapalenia Płuc ukierunkowany jest na podnoszenie świadomości na temat skutecznej profilaktyki i leczenia.

    Światowy Dzień Drwala

    Jeśli wytypowalibyśmy męski zawód, który wzbudza u kobiet najwięcej pożądania, to drwal z pewnością byłby w czołówce. Stereotypowy drwal to bowiem silny, krzepki, odważny i tajemniczy mężczyzna... Dziś warto życzyć im wszystkiego najlepszego – choćby sukcesów naszym rodakom w Mistrzostwach Świata Drwali.

    13 listopada

    Władysław Reymont – 99. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla

    Międzynarodowy Dzień Niewidomych

    Międzynarodowy Dzień Niewidomych to czas, kiedy zaznajamia się pełnosprawnych ludzi z przeszkodami, które na swojej drodze każdego dnia spotykają niewidomi. Wiele budynków nie jest dostosowanych do potrzeb takich osób, a ludzie z psem przewodnikiem są wypraszani ze sklepów. To musi się zmienić, ale tylko szerzenie wiedzy o potrzebach niewidomych może doprowadzić do zmian.

    Dzień Placków Ziemniaczanych

    Śmietana, jogurt, cukier, dżem, majonez? Co dziś położysz na placki ziemniaczane? Bo to oczywiste, że 13 listopada należy przyrządzić albo chociaż zjeść potrawę, która znana była już w XVII wieku.

    Światowy Dzień Dobroci

    Warto być życzliwym dla innych nie tylko w Światowym Dniu Dobroci. Pomaganie słabszym jest wyrazem empatii i wielkiego serca. Warto promować inicjatywy mające na celu podawanie ręki drugiemu człowiekowi.

    Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

    Łamańce językowe – lubiane przez dzieci, ale też przez dorosłych, którzy uczą ich cudzoziemców. Wymagają dobrej dykcji i wymowy, ale czasami nawet to nie pomaga. Ich święto obchodzimy w drugą niedzielę listopada.

    Światowy Dzień Ubogich

    14 listopada

    Leopold Staff – 145. rocznica urodzin
    Astrid Lindgren – 116. rocznica urodzin
    Władysław Kopaliński – 116. rocznica urodzin

    Dzień Seniora

    Ogólnopolski Dzień Seniora obchodzony jest 14 listopada. W tym Dniu organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz instytucje aktywizujące osoby starsze wspólne obchodzą święto seniorów. Celem Dnia jest promowanie aktywności osób w podeszłym wieku oraz dążenie do integracji młodszych grup społecznych z seniorami.

    Światowy Dzień Cukrzycy

    Dzień został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku. Data Święta upamiętnia urodziny odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Kanadyjczyk w 1922 roku odkrył insulinę wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, co okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

    Światowy Dzień Sierot

    Dzieci porzucone, albo te, które straciły rodziców w różnych okolicznościach potrzebują miłości jak każdy człowiek. Światowy Dzień Sierot zwraca uwagę na potrzeby maluchów. Niektórzy ludzie w tym dniu podejmują decyzję o przygarnięciu młodego człowieka z domu dziecka, a w innych ta myśl zaczyna dopiero kiełkować.

    15 listopada

    Henryk Sienkiewicz – 107. rocznica śmierci

    16 listopada

    Dzień Tolerancji

    Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

    17 listopada

    Dzień Czarnego Kota

    Światowy Dzień Filozofii

    Dzień Filozofii ustanowiony został w 2002 roku przez UNESCO, które uznało że trzeci czwartek listopada to doskonały moment, by uczcić dorobek filozoficzny całej ludzkości i zachęcić świat to głębokiej refleksji, otwarcia umysłów i wymiany poglądów. W ramach obchodów organizowane są konferencje, wykłady, debaty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne.

    18 listopada

    Ignacy Jan Paderewski – 163. rocznica urodzin

    Dzień Myszki Miki

    Dzień Myszki Miki bohaterki stworzonej ku uciesze dzieci przez Walta Disney'a to znakomita okazja do zrobienia dzieciom seansu z bajkami z udziałem kultowej myszy.

    19 listopada

    Bruno Schulz – 81. rocznica śmierci

    Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

    Każdy kto podnosi rękę na dziecko powinien zostać potępiony . W ten dzień warto to uświadamiać ludziom oraz zachęcać do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda.

    Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

    20 listopada

    Stefan Żeromski – 99. rocznica śmierci

    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

    Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

    21 listopada

    Dzień Pracownika Socjalnego

    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

    22 listopada

    Dzień Kredki

    Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.

    24 listopada

    Katarzynki

    Ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku.

    Dzień Buraka

    Burak często kojarzy nam się z nielubianymi osobami, dlatego warto docenić to warzywo przynajmniej w Dzień Buraka. Mają one bowiem bardzo pozytywny wpływ na cały organizm, m. in. na układ krwionośny nerwowy, pokarmowy, odpornościowy czy hormonalny.

    25 listopada

    Dzień Pluszowego Misia

    Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

    Dzień Kolejarza

    Dzień Kolejarza to święto osób pracujących na kolei, których profesja jest często niedoceniana, a to oni codziennie dbają o to, aby wszyscy pasażerowie bezpiecznie dotarli do celu podróży. W tym dniu zarządcy kolei chwalą się nowymi inwestycjami i modernizacją taboru oraz dworców.

    26 listopada

    Adam Mickiewicz – 168. rocznica śmierci

    Dzień Ciasta

    Miłośnicy deserów cały rok czekają na Dzień Ciasta. Z tej okazji można pozwolić sobie na spore dawki słodyczy. Kalorie pochodzące z mazurka, babki czy sernika w tym wyjątkowym dniu zupełnie się nie liczą, więc można pozwolić sobie na kilka kawałków bez wyrzutów sumienia.

    Dzień bez Zakupów

    27 listopada

    Jimi Hendrix – 81. rocznica urodzin

    28 listopada

    Stanisław Wyspiański – 116. rocznica śmierci

    Dzień Pocałunku

    29 listopada

    Zbigniew Herbert – 99. rocznica urodzin
    193. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
    Andrzejki

    30 listopada

    Dzień Białych Skarpetek

    Białe skarpetki w niektórych kręgach są wręcz kultowe, a w parze z sandałami prezentują się jak milion dolarów. Dziś warto uczcić święto w jedyny słuszny sposób! Nie trzeba jednak zakładać sandałów, w końcu 30 listopada raczej nie ma co liczyć na letnią temperaturę:)

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych