• KALENDARZ WYDARZEŃ

    GRUDZIEŃ 2021 r.

     

     

    Data

    Wydarzenie

     

     

     

     

    1 grudnia

    Światowy Dzień AIDS

    Światowy Dzień AIDS zostało zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Ma na celu zarówno zapobiegać AIDS jak i wyrazić solidarność z chorymi. Uczestnicy mogą to zrobić przywdziewając czerwoną wstążkę.

    Dzień Numizmatyków

    Miłośnicy kolekcjonowania monet nie przypadkowo świętują 1 grudnia. Właśnie tego dnia w 660 roku zmarł w Noyonie św. Eligiusz, który jest patronem złotników.

     

     

     

     

     

     

     

    2 grudnia

    Światowy Dzień Walki z Uciskiem

    Wolność jest niezwykle ważna w życiu człowieka. Każdy ma prawo do podejmowania autonomicznych decyzji. Zniewolenie jakąkolwiek formę przyjmuje zawsze jest złe i warto głośno o tym mówić podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Uciskiem.

    Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

    To wydarzenie upamiętnia rocznicę uchwalenie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji 2 grudnia 1949 roku. Konwencję podpisano 21 marca 1950 roku w Lake Success w stanie Nowy Jork. Polska przystąpiła do niej dwa lata później.

    Dzień Placków

    Dzień Placków to możliwość jedzenia ich w każdej wersji, czyli na słodko, na słono, z sosem i suche oraz w wielu innych kompilacjach. Placki są pyszną i tanią potrawą, a w ich dzień można zjeść ich niebotyczne ilości.

     

     

    3 grudnia

    Joseph Conrad – 164. rocznica urodzin

    Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

    Celem święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych. Chodzi tu zarówno o pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie jak i choćby kwestie dotyczące barier architektonicznych.

     

     

    4 grudnia

    Dzień Górnika

    Barbórka to jedno z najbardziej znanych i hucznie obchodzonych świąt w naszym kraju. Wypada 4 grudnia, w dzień św. Barbary z Nikomedii patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Dziś wszystkim górnikom warto życzyć przede wszystkim szczęścia, bo przecież każdego dnia ryzykują swoje życie.

    Międzynarodowy Dzień Geparda

    Gepard to jeden z wielu gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. W Międzynarodowym Dniu Geparda organizacje prozwierzęce robią wszystko, aby dotrzeć z tą informacją do jak największej liczby osób, aby wzrastała świadomość, że jeśli dalej będziemy tak ekspansywnie żyć na planecie to zostaniemy na niej sami.

     

     

     

     

     

    5 grudnia

    Władysław Reymont – 96. rocznica śmierci

    Władysław Szpilman – 110. rocznica urodzin

    Józef Piłsudski – 154. rocznica urodzin
    Walt Disney – 120. rocznica urodzin

    Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

    Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

     

     

    6 grudnia

    Konstanty Ildefons Gałczyński – 68. rocznica śmierci

    Mikołajki

    Dzień Anioła

     

     

     

     

     

    9 grudnia

    Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni

    Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni ma upamiętniać osoby, które zostały brutalnie zamordowane podczas rzezi przeprowadzanych na masową skale. Wiele ofiar nie ma grobów, ale pamięć o nich powinna być zawsze żywa w naszych sercach.

    Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

    Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej ustanowiono, aby zaznaczyć istotną rolę jaką odgrywają lekarze weterynarii nie tylko w dbaniu o czworonożnych pupili, ale też o bezpieczeństwo żywności, którą spożywają ludzie.

     

     

    10 grudnia

    Maria Skłodowska-Curie – 118. rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki
    Dzień Praw Człowieka

     

    Światowy Dzień Futbolu

     

     

     

     

     

    11 grudnia

    Dzień Chruścików

    Wbrew pozorom to nie święto smacznych wypieków, ale... owadów wodnych. Chruściki są prawnie chronione i spełniają ważną funkcję w procesie biomonitoringu. Pomysłodawcą święta jest Lech Pietrzak, który zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki w 2002 roku. Inicjatywa zyskała uznanie i szybko przerodziła się w coroczne wydarzenie.

    Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

    Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2003 roku. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na znaczenie terenów górskich, ale i problemy ich mieszkańców, takich choćby jak większe koszty utrzymania.

     

     

    12 grudnia

    Stefan Batory – 435. rocznica śmierci

    Dzień Gwizdy Betlejemskiej

    Dzień Gwiazdy Betlejemskiej to wbrew pozorom nie święto ciała niebieskiego, a rośliny doniczkowej, którą wiele osób ma w domu w okresie Bożego Narodzenia. W tym dniu można pójść do kwiaciarni i zaopatrzyć się w egzemplarz Gwiazdy Betlejemskiej, która jest cudowną ozdobą.

     

     

    13 grudnia

    40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

    Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

    Dzień Księgarza

     

     

     

     

    15 grudnia

    Walt Disney – 55. rocznica śmierci

    Dzień Herbaty

    Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto)

    15 grudnia cały świat oddaje hołd twórcy języka esperanto Ludwikowi Zamenhofowi. Historia obchodów sięga lat 20. XX wieku, kiedy z inicjatywy grupy intelektualistów i aktywistów esperanckich powołano Dzień Zamenhofa

     

     

     

    17 grudnia

    Gabriela Zapolska – 100. rocznica śmierci

    Zofia Nałkowska – 67. rocznica śmierci
    Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

    W dobie najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś „twarzą w twarz”. Czy da się to jeszcze odwrócić? Spróbujmy chociaż dziś.

    Dzień bez Przekleństw

     

     

    18 grudnia

    Międzynarodowy Dzień Migrantów

    To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej. Jego celem jest zapewnienie przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Data 18 grudnia upamiętnia uchwalenie Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin w 1990 roku.

     

    20 grudnia

    Dzień Ryby

    Międzynarodowy Dzień Solidarności

    21 grudnia

    Dzień Pamięci o Poległych na Misjach

    To święto upamiętnia wszystkich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Obchody wyznaczono na 21 grudnia, ponieważ tego dnia w 2011 roku w Afganistanie zginęło pięciu polskich żołnierzy.

    23 grudnia

    Emilia Plater – 190. rocznica śmierci

     

    24 grudnia

    Wigilia Bożego Narodzenia
    Dzień Raju
    Adam Mickiewicz – 223. rocznica urodzin

    25 - 26grudnia

    Boże Narodzenie

     

     

    27 grudnia

    Julian Tuwim - 68. rocznica śmierci
    Dzień Keksa

    Proste do zrobienia i niezwykle smaczne ciasto z kandyzowanymi owocami w środku skradnie podniebienie nawet najbardziej wymagających osób. W Dzień Keksa warto wziąć prostokątną foremkę, zrobić ciasto biszkoptowe i upiec je w piekarniku, a potem do wieczora zajadać się pysznym deserem.

    31 grudnia

    Sylwester

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych