• KALENDARZ WYDARZEŃ

    CZERWIEC 2022 r.

     

    Data

    Wydarzenie

    1 czerwca

    Dzień Dziecka

    Jan Twardowski – 107. rocznica urodzin

    Święto Bułki

    Nie bez powodu mówi się, że coś sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Po prostu temu smakowi nie sposób się oprzeć. Dziś warto wcześnie wstać i kupić na śniadanie świeże, pachnące i pyszne bułki…

    Światowy Dzień Rodziców

    Święto Służby Ruchu Lotniczego

    2 czerwca

    Dzień bez krawata

    3 czerwca

    Adolf Dygasiński – 120. rocznica śmierci

    Dzień Dobrej Oceny

    Światowy Dzień Roweru

    Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ. Ciekawostka: do ustanowienia tego święta przyczynił się Polak były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii w Montgomery College w Rockville Leszek Jan Sibilski. Był on głównym promotorem święta na forum OZN.

    4 czerwca

    Stanisław Moniuszko – 150. rocznica śmierci

    Dzień Drukarza

    Dzień Demokracji

    Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne, które odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Stosowną uchwalę wprowadził Sejm RP w dniu 24 maja 2013 roku.

    Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

    Geneza tego święta sięga 1982 roku - 19 sierpnia na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była ogromna liczba dzieci z Palestyny i Libanu zamordowanych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.

    5 czerwca

    Dzień Ochrony Środowiska

    W czasach kiedy nasza planeta coraz bardziej jest niszczona przez nas samych Dzień Ochrony Środowiska powinien być na ustach wszystkich ludzi, którym los ziemi nie jest obojętny. Ta data powinna być kojarzona z konkretnymi działaniami podejmowanymi na rzecz planety.

    Światowy Dzień Środowiska

    Światowy Dzień Środowiska uchwalono na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Jego celem jest utrwalenie świadomości na temat znaczenia głównych haseł tego wydarzenia, głoszących zgodność rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. Każdy może się dołączyć do świętowania, wystarczy rozejrzeć się na własnym podwórku.

    Dzień Chemika

    6 czerwca

    Eliza Orzeszkowa – 181. rocznica urodzin

    Aleksandr Puszkin – 223. rocznica urodzin

    Dzień Slayera

    Slayer to ikona muzyki metalowej. Ich święto zostało uchwalone przez fanów o wymownej dacie 6. 06. 2006 o godzinie 6:06:06. W ramach obchodów przewiduje się m. in. puszczanie na cały regulator twórczości Slayera i wiele innych pokręconych akcji.

    Dzień Jojo

    Jojo to coś więcej niż zwykła zabawka. Ten ciężarek zawieszony na sznurku pozwala wykonywać zawiłe triki, a zawody w Jojo cieszą się dużą renomą. W Dzień Jojo warto samemu spróbować wykonać jakieś kombinacje, to świetna alternatywa dla komputera!

    7 czerwca

    Henryk Jerzy Chmielewski – 99. rocznica urodzin

    8 czerwca

    Światowy Dzień Oceanów

    Ocean to bogaty i piękny świat, dlatego trzeba go chronić. Na pomysł święta wpadli Kanadyjczycy na początku lat 90. Oficjalnie przez ONZ uznane zostało w 2009 roku.

    Dzień Cyrku bez Zwierząt

    Cyrk kojarzy nam się z zabawą, ale zwierzętom, które całe życie spędzają w klatkach i ciężarówkach wcale do śmiechu nie jest. Dzień Cyrku bez Zwierząt jest dobrą okazją, by zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu lwów, tygrysów czy fok w przedstawieniach cyrkowych.

    9 czerwca

    Dzień Agugaga

    Co to Agugaga? Trzeba spytać najmłodszych, bo tak brzmią zazwyczaj pierwsze słowa niemowlaka. Ten termin wywodzący się z Afryki można też rozszerzyć na wszystkich, którzy zaczynają się uczyć nowego języka.

    Dzień Trójkąta Koralowego

    Trójkąt Koralowy to malowniczy obszar wód tropikalnych, na których występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe. Święto narodziło się w 2012 roku, kiedy obchodzono je jako lokalną interpretację Światowego Dnia Oceanów. Z czasem zostało samodzielnym wydarzeniem, jego celem jest ochrona obszaru Trójkąta Koralowego.

    Dzień Przyjaciela

    9 czerwca przypada Dzień Przyjaciela. W tym dniu warto spędzić czas ze swoją bratnią duszą i pielęgnować relację, która jest na wagę złota.

    Dzień Kaczora Donalda

    Kultowa postać z bajek Walta Disney’a doczekała się swojej daty w kalendarzu. Dzień Kaczora Donalda to powód do świętowania dla wszystkich miłośników tej niosącej radość postaci. W tym dniu można zrobić sobie bajkowy maraton.

    11 czerwca

    Międzynarodowy Dzień Rysia

    Międzynarodowy Dzień Rysia daje raz do roku szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. W tym dniu warto wesprzeć organizacje działające na rzecz rysi darowizną.

    12 czerwca

    Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

    Święto ustanowiła w 2002 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy, a jego celem jest zwalczanie procederu wyzysku dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzimy od 2004 roku. W tym samym roku zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat.

    13 czerwca

    Święto Dobrych Rad

    Wszyscy uwielbiamy dawać innym dobre rady, nawet kiedy sami nie potrafimy uporać się z podobnym problemem. Niekiedy jednak rzeczywiście można komuś pomóc, ale mimo to pamiętajmy - najpierw wszystkie dobre pomysły sprawdzajmy na sobie.

    14 czerwca

    Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

    Święto obchodzone jest w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. W tym niemieckim obozie koncentracyjnym zginęło ponad milion osób, w tym 140–150 tysięcy Polaków.

    Światowy Dzień Krwiodawstwa

    To wydarzenie dedykowane wszystkim dobrym ludziom, którzy oddają swoją krew potrzebującym. World Blood Donor Day obchodzimy 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku.

    Międzynarodowy Dzień Kąpieli

    15 czerwca

    Krystyna Skarbek – 70. rocznica śmierci

    Dzień Wiatru

    Wiatr ma dwa oblicza – z jednej strony to niszczycielski żywioł, ale z drugiej przynosi ludziom wiele korzyści. W Światowy Dzień Wiatru uświadamia się społeczeństwo przede wszystkim na temat energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.

    Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

    Psy to wspaniałe zwierzęta, które nie tylko zajmują nasze miejsce na kanapie, ale i wymiernie pomagają chorym i niepełnosprawnym. Dogoterapia, bo dziś ta forma leczenia i rehabilitacji ma swoje święto stosowana jest w Polsce z powodzeniem od wielu lat.

    Światowy Dzień Praw Osób Starszych

    16 czerwca

    Boże Ciało

    Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim

    Afryka to piękny kontynent, niestety silnie dotknięty biedą. W bogatej Europie trudno nam sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyją tam dzieci. Ideą obchodów jest uświadomienie potrzeby niesienia pomocy dla najmniejszych mieszkańców Afryki.

    Dzień Dziecka Afrykańskiego

    To święto obchodzimy od 1991 roku z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej oraz UNICEFU. Wydarzenie upamiętnia masakrę dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonaną w 1976 roku przez tamtejszy reżim rasistowski. Do protestujących przeciw niskiemu poziomowi edukacji dzieci policja otworzyła ogień, zabijając ponad 100 osób.

    17 czerwca

    Miron Białoszewski – 39. rocznica śmierci

    Jan III Sobieski – 326. rocznica śmierci

    Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

    Na przełomie lat 60. i 70. Afrykę Subsaharyjską nawiedziła susza, która pochłonęła ponad 200 tysięcy ludzi i miliony zwierząt. Celem obchodów święta jest dążenie do tego, by taka tragedia nigdy się nie powtórzyła.

    Dzień Czołgisty

    18 czerwca

    Międzynarodowy Dzień Sushi

    Tego nie da się nie zauważyć – Polacy pokochali Sushi. Nie chodzi tu tylko o smak , ale i sposób przygotowania, podania, wartości odżywcze, różnorodność dodatków. Słowem – Sushi to sztuka, a Polacy kochają sztukę. W Międzynarodowy Dzień Sushi warto więc wybrać się z rodzinką lub z znajomymi na wspólną ucztę.

    Międzynarodowy Dzień Surfingu

    W ten dzień na całym świecie amatorzy łapania fal obchodzą swoje święto. Warto pamiętać, że w Polsce jest wiele fajnych miejscówek do surfowania, choćby Półwysep Helski.

    19 czerwca

    Teksański Dzień Emancypacji

    19 czerwca 1865 roku w Teksasie ogłoszono zniesienie niewolnictwa. Święto, które je upamiętnia jest znane również jako Juneteenth (od słów „nineteenth” i „june”) lub Dzień Wolności.

    Dzień Kota Garfielda

    Garfield uchodzi za celebrytę nie tylko wśród kotów. Najciekawsze, że specjalnie na to nie zapracował – w końcu jego ulubione zajęcia to leżenie i jedzenie lazani

    Dzień Leniwych Spacerów

    20 czerwca

    Aleksander Fredro – 229. rocznica urodzin

    Światowy Dzień Uchodźcy

    Światowy Dzień Uchodźcy uchwaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Święto upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie, którzy musieli opuścić swoje rodzinne strony i bliskich w poszukiwaniu lepszego, najczęściej po prostu bezpiecznego życia.

    21 czerwca

    Andrzej Sapkowski – 74. rocznica urodzin

    Święto Muzyki

    Muzyka nas bawi, zachwyca, wzrusza, inspiruje a nawet przeraża. Dziś warto posłuchać ulubionego albumu, pójść na koncert albo pograć na instrumencie. A najlepiej wziąć udział w paradzie z okazji Fête de la Musique.

    Dzień Deskorolki

    Dzień Deskorolki jest obchodzony 21 czerwca i jest zachętą dla wszystkich, żeby „rzucić wszystko” i wyjść na dwór na deskę.

    Międzynarodowy Dzień Jogi

    W międzynarodowy dzień jogi odbywa się wiele ciekawych akcji i happeningów związanych z tą filozofią. Można więc wziąć udział w darmowej sesji jogi, pomalować henną, albo posłuchać orientalnej muzyki.

    Światowy Dzień Żyrafy

    Czy to przypadek że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w najdłuższy dzień roku? Nie trzeba być Einsteinem, by skojarzyć to z szyją tego sympatycznego zwierzaka.

    Światowy Dzień Hydrografii

    Święto upamiętnia powołanie w 1921 roku w Monako Międzynarodowego Biura Hydrograficznego. W Polsce i na świecie organizowane jest od 2006 roku, na celu ma podkreślenie znaczenia pracy służb hydrograficznych oraz współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

    22 czerwca

    Janusz Korczak – 144. rocznica urodzin

    Światowy Dzień Garbusa

    Kultowy Volkswagen „Garbus” był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła tego charakterystycznego auta.

    Dzień Kultury Fizycznej

    Aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały organizm. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, silniejsi, pewniejsi siebie, weselsi. Prywatnie warto więc to święto obchodzić przynajmniej trzy razy w tygodniu – wyjść na rower, basen albo choćby długi spacer.

    Światowy Dzień Lasu Deszczowego

    Światowy Dzień Lasu Deszczowego to najlepsza okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat sukcesywnego niszczenia przez ludzi „płuc świata”. Działania podejmowane przez różne organizacje w tym dniu dążą do tego, aby cały świat zwrócił uwagę na wycinkę drzew w lasach deszczowych.

    23 czerwca

    Dzień Ojca

    Dzień Wędkarza

    24 czerwca

    Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022

    Dzień Przytulania

    Dzień Przytulania znany też jako „Free Hugs” to święto, które wymaga jedynie odrobinkę zaangażowania. Przytulanie to świetny sposób, by okazać drugiemu człowiekowi sympatię, miłość albo podarować trochę ciepła. Pamiętajmy o tym nie tylko 24 czerwca.

    25 czerwca

    Dzień Marynarza

    Światowy Dzień Smerfa

    Zapewne w dzieciństwie mieliście swoje ulubione postaci z bajek, komiksów, filmów czy książeczek. Jeśli wśród Waszych ulubieńców były też Smerfy, to dziś macie powód do świętowania, bo właśnie na 25 czerwca przypada Światowy Dzień Smerfa.

    26 czerwca

    Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

    27 czerwca

    Dzień Walki z Cukrzycą

    28 czerwca

    Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

    28 czerwca 1956 wybuchł w Poznaniu pierwszy w PRL-u strajk generalny. Ulice miasta zamieniły się w pole bitwy, a wojsko i milicja krwawo stłumiły demonstracje. W efekcie tego, ponad 50 osób poniosło śmierć.

    29 czerwca

    Stanisław Mrożek – 92. rocznica urodzin

    Ignacy Jan Paderewski – 81. rocznica śmierci

    Antoine de Saint-Exupéry – 122. rocznica urodzin

    Dzień Ratownika WOPR

    Pełni bardzo ważną funkcję, czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. Musi być czujny, uważny, szybki, sprawny, gotowy na każdą okoliczność. Nieraz od jego pracy zależy ludzkie życie i zdrowie.

    30 czerwca

    Czesław Miłosz – 111. rocznica urodzin

    Miron Białoszewski – 100. rocznica urodzin

    Dzień Motyla Kapustnika

    Bielinek kapustnik to najpopularniejszy polski motyl, ale coraz rzadziej można go spotkać w otoczeniu człowieka. Środki ochrony roślin sprawiają, że ich populacja maleje.

    Dzień Asteroid

    30 czerwca 1908 roku miała miejsce katastrofa tunguska, czyli największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach. Ponad 100 lat po tym tajemniczym wydarzeniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Asteroid. W ramach tego święta rozpowszechniana jest wiedza o kosmosie.

     

     

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • psp2@walbrzych.edu.pl
   • psp2@walbrzych.edu.pl
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych