• NASZE RĘCE MOGĄ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

     •  

      Dnia 14.10.br. na terenie szkoły odbyła się kolejna edycja „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” - inicjatywy, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Zadaniem praktycznym tego dnia jest przypomnienie zasad wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, potocznie RKO. I w tym roku działo się nie inaczej. Jedynym odstępstwem zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji było zrezygnowaniez wykonywania oddechu ratowniczego, a skupienie się na wykonaniu samych uciśnięć klatki piersiowej. Praktyczną możliwość ich wykonania i zapoznania się z prawidłowym algorytmem RKO mieli uczniowie z klas 1-8.Pamiętajmy! Reakcja w sytuacji nagłego zdarzenia jest naszym obowiązkiem, jednak powinna być również zwykłym odruchem. Całość akcji przygotowała i poprowadziła  po raz ostatni klasa 8c, która od 5 lat była jej organizatorem."

     • ZAWODY W BADMINTONA

     • W dniu dzisiejszym 13.10.2022 r. zostały rozegrane zawody w badmintona sportowego w ramach rywalizacji wałbrzyskich szkół. Nasi zawodnicy po raz pierwszy zmierzyli się z tą bardzo trudną technicznie dyscypliną sportową. Zawody odbyły się na pięknej sali gimnastycznej w PSP 21. Uczniowie spisali się bardzo dobrze zajmując IV miejsce chłopcy i V miejsce dziewczęta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V b , tym bardziej należy docenić ich pracę gdyż startowali ze starszymi od siebie. Dziękujemy za udział w rywalizacji sportowej wałbrzyskich szkół.

      Skład dziewcząt: Karnasiewicz Klaudia, Wachowska Dominika.

      Skład chłopców: Sobociński Bartłomiej, Huniak Michał.

       

       

     • Finał biegów sztafetowych w Olszynie

     • Nasz zwycięski zespół z mistrzostw Wałbrzycha zamierzył się z innymi szkołami na Dolnym Śląsku w dniu 11.10.2022. Długa podróż do Olszyny pod niemiecką granicę odcisnęła swoje piętno na poszczególnych zawodnikach. W bezpośredniej walce wśród 22 szkół z zajęliśmy 13 miejsce. Wszyscy zawodnicy godnie reprezentowali nasze miasto i szkołę, ukończyli trudny kilometrowy bieg po trasie pełnej naturalnych przeszkód. Dziękujemy zawodnikom za poświęcenie i samozaparcie.

      Skład: Drzewiecki Filip, Wójcik Michał, Jan Henciński, Klasik Tomek, Michał Huniak, Michał Szklar-Baran, Tomasz Gerando.

     • ZAWODY STRZELECKIE RANGI WOJEWÓDZKIEJ

     • W ramach sportowej rywalizacji szkół nasi uczniowie uczestniczyli w zawodach wojewódzkich we Wrocławiu w strzelectwie sportowym, które odbyły się na strzelnicy WKS Śląsk Wrocław. Uczniowie po dokładnym instruktarzu i zapoznaniu się z bronią oddali strzały próbne. Następnie 10 strzałów w konkursie. Z naszej drużyny najlepsza okazała się Paulina Klubkowska zdobyła 90 pkt. Wyniki ze wszystkich szkół biorących udział w zawodach będą w terminie późniejszym.

      Skład reprezentacji szkoły: Drzewiecki Filip, Kalaga Alicja, Łosiak Justyna, Marciniak Damian, Łuszczak Wiktoria, Nicgorska Bianka, Klubkowska Paulina, Jan Henciński, Michał Wójcik.

      Dziękujemy uczestnikom i zapraszamy do galerii zdjęć.

       

       

     • PODIUM DLA NASZYCH PIŁKARZY

     •  

      W deszczowej aurze rozegrały się mistrzostwa Wałbrzycha w piłce nożnej chłopców. Po brawurowej wygranej 9:0 z PSP nr 5, oraz remisie z PSP nr 23 nasi zawodnicy awansowali do półfinałów z pierwszego miejsca w grupie. W meczach półfinałowych pokonali w ponownym spotkaniu szkołę 23 wynikiem 3:0. W ostatecznym rozstrzygnięciu ustępując szkole nr 26 zdobyli III miejsce, medale, dyplom dla szkoły i pamiątkową statuetkę.

      Skład naszej drużyny: Drzewiecki Filip, Henciński Jan, Klasik Tomasz, Marciniak Damian, marczak Nikodem, Olejniczak Jakub, Staniurski Marcel ,Włodarski Jakub, kapitan drużyny: Michał Wójcik.

      Gratulujemy drużynie i dziękujemy.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

     • 28.09.2022r obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Klasa 3a świętowała właśnie ten dzień. Uczniowie dowiedzieli się o właściwościach odżywczych tego owocu, poznali jego odmiany. Mieli okazje zjeść pyszne jabłka, spróbować pysznej szarlotki i wypoć sok z jabłek.

     • WYCIECZKA

     • Uczniowie klas drugich ze swoimi wychowawcami pojechali na wycieczkę autokarową do Wrocławia. Spacerowali po ogrodzie zoologicznym i ogladali różne egzotyczne zwierzęta. Byli też w Afrykarium, gdzie podziwiali podwodny, kolorowy świat. Następnie płynęli statkiem po rzece Odrze. Szukali też wrocławskich krasnoludków. Wycieczka była bardzo udana.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     •  

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku.

      Oliwia, Maja, Hubert, Michał i Patryk z klasy VIII c włączyli się w  akcję i przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę.

      Uczniowie klas 0-III z zainteresowaniem wysłuchali wierszy Jana Brzechwy, przeczytanych przez starszych kolegów.

     • ZŁOTO W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • W dniu 23 .09.2022 r. w Parku Sobieskiego nastąpiła inauguracja rywalizacji sportowej szkół gminy Wałbrzych. Pierwszą konkurencją w tym roku szkolnym były sztafety. Nasi zawodnicy odnieśli zwycięstwo z bardzo dużą przewagą. Zwycięski skład to: Drzewiecki Filip, Huniak Michał, Henciński Jan, Wójcik Michał, Klasik Tomasz, Szklar-Baran Michał. Poza nimi w drugim składzie pobiegli : Rogowski Natan, Marczak Nikodem, Selent Mateusz, Dymarski Kacper, Gerando Tomasz.

      Finał wojewódzki dla mistrzów Wałbrzycha 11.10.1022 w Olszynie .

      Trzymamy kciuki i gratulujmy sukcesów.

       

       

     • NARODOWE CZYTANIE

     •  

      Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r.

      Tegorocznym tematem akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się, by czytać sztandarowe działo polskiego romantyzmu. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić, wzruszać, wywoływać dreszcze.

      Wybraliśmy „Świteziankę”. Do czytania ballady zaprosiliśmy: panią Dyrektor – Izabellę Mazurek, Panią Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu– Ewę Bochynek, naszych nauczycieli - Panią Aleksandrę Szymczak oraz Panią Lucynę Brożynę oraz uczniów – Krysię Zych i Wojtka Sokołowskiego. Mimo, że wszyscy mieli mało czasu na przygotowania, to świetnie poradzili sobie z wyzwaniem.

     • .

     • Szanowni Państwo!

      Z okazji 30-tej jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, które odbędą się na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tegoroczne hasło brzmi „Połączeni dziedzictwem”, które nasuwa wiele interpretacji. Odnosząc się do dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia” pragniemy pochylić się nad zagadnieniami takimi jak łączność, komunikacja, wydobycie czy transport. Istotnym elementem będzie również wskazanie na wielowiekowe dziedzictwo, które ukształtowało miasto Wałbrzych.Plan wydarzeń:

      Niedziela 11.09.2022Rodzinna niedziela  – Wagonem w podziemiaTematem spotkania będzie kopalniany transport i środki lokomocji. Poznamy liczne wagony, wózki i lokomotywy, które kiedyś pracowały wraz z górnikami, ale także urządzenia takie jak taśmociąg czy suwnice. W pierwszej części zwiedzimy ekspozycję muzealną oraz nadszybie szybu „Julia”, następnie przejdziemy trasą podziemną. W kolejnej części każdy uczestnik wykona z brystolu swój własny wagon, który wypełni urobkiem. Wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat.Godz. 10:30-12:00 i 12:30-14:00.

      Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (do 9.09.2022 r. do godz. 16:00): edukacja@starakopalnia.pl.

      Niedziela 11.09.2022Kuratorskie zwiedzanie wystawy: „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to wystawa fotograficzna, dokumentująca historię górniczego trudu gwarków z ówczesnego Waldenburga. Zaprezentowane materiały z zakresu systemów eksploatacji (urabiania, ładowania, odstawy urobku), obudowy wyrobisk, organizacji pracy, charakterystyki złóż, czy maszyn i sprzętu górniczego obrazują tytułowy podziemny świat. O unikatowości prezentowanych prac świadczy ich technika wykonania oraz źródło, którym są negatywy srebrowe na podłożu szklanym, datowane na I połowę XX wieku.Godz. 10:30-11:30, 12:00-13:00, 13:30-14:30.Udział darmowy, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (do 9.09.2022 r. do godz. 16:00): muzeum3@starakopalnia.pl.

      Poniedziałek 12.09.2022“Proszę z dyspozytorem!” – zajęcia edukacyjne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji muzealnej oraz z grami i zabawami tematycznymi. Celem spotkania będzie wyjaśnienie istotnej roli łączności i komunikacji w obliczu działania i funkcjonowania całego zakładu górniczego. Podczas zajęć poznamy różnego rodzaju systemy sygnalizacyjne, telefony i sposoby komunikacji. W części warsztatowej uczestnicy wezmą udział w grach i zabawach animacyjnych, wykorzystując szyfry, hasła i zagadki.Zajęcia przeznaczone dla klas 1-4 szkoły podstawowej.Godz. 9:00-10:00, 10:30-11:30, 12:00-13:00.Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl, tel: 74 667 09 12.Wtorek 13.09.2022“Węzłem zapisane” – warsztaty z zakresu archeologii polegające na stworzeniu własnego pisma węzełkowego. Pismo węzełkowe – to sposób komunikacji z wykorzystaniem sznurka, na którym różnym rodzajom węzłów przypisywane było odrębne znaczenie. Tego rodzaju pismo praktykowane było przez Inków w Ameryce Południowej, ale także w Chinach, Korei czy Riukiu. Zajęcia wzbogacone będą prezentacją multimedialną, która zabierze uczestników warsztatów w odległe czasy dawnych plemion.Zajęcia przeznaczone dla klas 5-8 szkoły podstawowej.Godz. 9:00-10:00, 10:30-11:30, 12:00-13:00.Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl, tel: 74 667 09 12.

     • PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA Z RELIGII

     • Klasa 0 szkoły podstawowej

      – Podręcznik do religii dla dziecka pięcioletniego „Spotkania dzieci Bożych”, Wydawnictwo „Jedność”, Kraków;

       

      Klasa I szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Poznaję Boży świat”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa II szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Odkrywam królestwo Boże”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa III szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Jezus jest z nami”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Jezus jest z nami”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa IV szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Miejsca pełne BOGActw”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Miejsca pełne BOGActw”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa V szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Szczęśliwi którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Szczęśliwi którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa VI szkoły podstawowej

      – Podręcznik:Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, Wydawnictwo „„Jedność”, Kielce;

      - Ćwiczenia: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, Wydawnictwo „„Jedność”, Kielce;

       

      Klasa VII szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      - zeszyt 80 kartkowy

       

      Klasa VIII szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      - zeszyt 80 kartkowy

       

       

       

     • Ratownicy Czytelnictwa - DZIAŁAJĄ!

     • Teraz kolej na rodziców! Także i oni włączyli się w akcję czytania.

      Poświęcili swój czas, aby opowiedzieć o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa i w czasie obecnym. Czytali piękne opowieści (nie tylko bajki), ale np. "Pana Kuleczkę", "Przygody Mikołajka"... Odpowiadali również na trudne pytania dzieci.

      Dzieci odwiedzali także uczniowie szkół średnich, zachęcając ich do podjęcia trudnej sztuki czytania.

       

       

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • psp2@walbrzych.edu.pl
   • psp2@walbrzych.edu.pl
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13 58-304 Wałbrzych Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych