• XXIX Samorządowy Konkurs Nastolatków ''Ośmiu Wspaniałych''

     • Konkurs ,,Ośmiu Wspaniałych" służy przede wszystkim propagowaniu idei wolontariatu, zwraca uwagę na młodzież, która bezinteresownie pomaga innym, a dzięki swoim działaniom staje się wzorcem dla rówieśników.

      Laureatem XXIX Samorządowego Konkursu Nastolatków"Ośmiu Wspaniałych" - edycja wałbrzyska został Wojciech Sokołowski z klasy 8a.

      GRATULUJEMY!

       

       

     • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II

     • 07.06. odbył się SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II.

      Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się 23 czerwca.

      W kategorii klas IV - VI:

      I miejsce - Krzysztof Sokołowski kl.5b

      II miejsce - Jakub Włodarski kl.6b

      III miejsce - Igor Woźniczak kl.4c

      W kategorii klas VII - VIII:

      I miejsce - Wojciech Sokołowski kl.8a

      II miejsce - Oliwia Radoch kl.8.c

      III miejsce - Weronika Kranz kl.8b

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w konkursie.

     • UCZYMY SIĘ I POKAZUJEMY INNYM

     • W dniu 21.06.br. uczniowie naszej szkoły z klasy 2a zostali zaproszeni do Centrum Szkoleniowego INNOVATION PARK w Wałbrzychu Klastra Edukacyjnego Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK". Okazją do spotkania był Dzień Otwarty z okazji Dnia Przedsiębiorcy - święta zainicjowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas 3 godzinnego pobytu mogliśmy zaprezentować, w jaki sposób może odbywać się budowanie robotów z klocków, a następnie ich programowanie za pomocą aplikacji – programu na tabletach. Tego typu działania stanowią  element próby włączania jak najmłodszych w przyszłościowy proces kształcenia kadr dla nowoczesnego przemysłu. Zmiany w otaczającym nas świecie w obszarze postępu technologicznego wymuszają na nas podejmowanie takich innowacyjnych działań.

     • ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY I KLASA I

     • ​​​​​

      Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu zaprasza na zebranie rodziców dzieci zapisanych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024, które odbędzie się  w dniu 28.06.2023r., o godz. 16:30 w siedzibie szkoły: ul. Melchiora Wańkowicza 13,  Wałbrzych.

       

      ​​​​​​​

     • Wicemistrz Europy!

     •  

      Filip Drzewiecki, uczeń klasy 6b  w dniu 9 czerwca 2023 r. w Olympic Centre and City of Tata, na Węgrzech wziął udział w Mistrzostwach Europy OCR, czyli biegu z przeszkodami(OCR European Championships)

      Trasa miała 3 km i 23 przeszkody.

      Filip został wicemistrzem Europy!

      Gratulujemy 

     • ROBOTYKA I AUTOMATYKA

     • Dzięki członkostwu w Klastrze Edukacyjnym Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" i stałej współpracy mamy szansę poznawania coraz nowszych rzeczy z zakresu nowoczesnych rozwiązań edukacyjno-dydaktycznych. Po przetestowaniu sprzętu oraz zapoznaniu się z aplikacją i technologią VR przez klasy 7-8, przyszedł czas na klasy najmłodsze. Uczniowie z klasy 2a naszej szkoły mieli możliwość zbudowania robota i jego zaprogramowania. To małe kroczki zarówno ku przyszłości zawodowej, jak i rzeczywistości, która będzie nam towarzyszyła na co dzień. Zabawy, a i nauki było mnóstwo. Również radości na przyszłość, ponieważ trzy poziomy zestawów robotów, (każdy po 5 egzemplarzy) - sprzęt o znacznej wartości, zostały nam podarowane i pozostają na stałe w naszej szkole.

     • PROMUJEMY HONOROWE KRWIODAWSTWO

     • Dnia 14.06.br podczas uroczystej gali wręczenia odznaczeń na terenie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy odbyło się podsumowanie II edycji Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowychi ponadpodstawowych województwa dolnośląskiego na plakat promujący honorowe krwiodawstwo pn.: Pokaż na co Cię stać, gdy siebie chcesz dać”. Organizatorem konkursu była nasza szkoła pod patronatem honorowymDyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

      Ideą konkursu jest propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród dziecii młodzieży, a tym samym podkreślenie istotnego wkładu dawców krwi w pomocoraz ratowanie ludzkiego życia. Jest także nawiązaniem do Światowego Dnia Krwiodawcy, przypadającego na dzień 14 czerwca, w okresie przedwakacyjnym i ma na celu także uwrażliwienie na potrzebę szczególnego oddawania krwi w okresie letnim, gdy ilość wypadków znacznie wzrasta.

      Do II edycji konkursu nadesłano 116 prac. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody. Jednakże największą nagrodą tak jak w zeszłym roku będzie umieszczenie nagrodzonych prac w wydanym pod koniec listopada kalendarzu podsumowującym jednocześnie konkurs, a mającym z kolei promować krwiodawstwo i krwiolecznictwo.

      Uroczystość podsumowującą rozdanie nagród okrasił występami na scenie „Starej Kopalni” chór naszej szkoły. (zdjęcia użyczone: Faceebok RCKiK w Wałbrzychu, walbrzych.naszemiasto.pl)

     • KROPLA KRWI

     •  

      W dniu 14.06. br. Wałbrzyskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w partnerstwiez naszą szkołą było organizatorem obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy pod hasłem „Młodzi dla Wałbrzyskiej Kropli Krwi” dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z miasta Wałbrzycha. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Celem inicjatywy było uświadomienie i uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby ludzi, dla których krew jest bezcennym darem dającym szansę na przeżycie. Dlatego też istniała możliwość poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie poprzez rozmowę z pracownikami RCKiK w Wałbrzychu jak i z przedstawicielami Klubu Dar przy WZK Victoria w Wałbrzychu. Podjęte działania miały również aspekt profilaktyczny mający przygotować dzieci i młodzież do okresu wakacyjnego. I z tego też powodu zaproszone do udziału zostały instytucje i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo – Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska. W imprezie wzięło udział ok. 250 uczniówz 12 wałbrzyskich szkół.

     • RADOSNE PODSUMOWANIE „PROJEKTU ZUS”

     •  

      Od kilku lat w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Projekt z ZUS”. Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół podstawowych. Realizowanie tych zagadnień odbywa się poprzez wizyty klas 7-8 w ZUS lub podczas zajęć warsztatowych w szkole. Podsumowaniem „projektu” jest wykonanie prac konkursowych przez uczniów w trzech do wyboru kategoriach – plakatu, komiksu lub filmu. Nasi uczniowie okazali się bezapelacyjnie najlepsi zajmując pierwsze miejsca w kategorii film – Karol Juszczyk i kategorii komiks Mateusz Selent, które to jednocześnie prace zostały zakwalifikowane do finału, gdzie zostały poddane ocenie przez komisję konkursową powołaną przez prof. Gertrudę Uścińską, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z dumą i radością przyjęliśmy informację, że Karol zajął I miejsce na poziomie ogólnopolskim i tym samym znalazł się po raz trzeci na „pudle” w konkursie organizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Serdecznie gratulujemy Karolowi, jak i Mateuszowi. Warto zaznaczyć, że dla Mateusza jest to już drugi finał ogólnopolski.

     • Nasi zdolni!!!

     • Uczeń klasy IIa Szymon Niesłuchowski uczęszcze na  pozaszkolne zajęcia arytmetyki mentalnej INDIGO.

      Cały rok ćwiczył liczenie i w czerwcu pojechał do Warszawy na Ogólnopolską Olimpiadę z arytmetyki mentalnej. 

      Szymon zajął tam trzecie miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!!!

     • „Wzorowy Kierowca” – czyli edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy zamiast mandatu

     • 12 czerwca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu odbyły się działania profilaktyczne pn. „Wzory Kierowca”. W ramach prowadzonej akcji policjanci wałbrzyskiej drogówki umożliwiali kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym, zamianę mandatu karnego na edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a uczniowie wręczali własnoręcznie przygotowane na tą okazje laurki.

      W dniu dzisiejszym  w godzinach od 09:00 do 11:00 przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu w ramach akcji „ Wzorowy Kierowca” policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wspólnie z mundurowymi z komisariatu pierwszego kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym  w zamian za mandat proponowali przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

      W działania zaangażowali się uczniowie szkoły, którzy wręczali kierowcom przygotowane przez siebie laurki nagradzając „dobrych kierowych”, a tych, którzy popełnili wykroczenie dzieci zapraszały na praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Podczas akcji zdecydowanie więcej było wzorowych kierowców, co nas policjantów bardzo cieszy.

      Kierowcy reagowali bardzo pozytywnie. Podkreślali, że tego typu akcje są potrzebne, gdyż jak sami zauważyli, wiedza z zakresu pierwszej pomocy, w sytuacji podwyższonego stresu może okazać się bardzo pomocna. Dla kursantów przygotowano specjalne stanowiska z fantomami, przy których doskonalono umiejętność resuscytacji krążeniowo-oddechowej pod czujnym okiem Pan Szczepana Dębowskiego nauczyciela z przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa.

      Podsumowując akcję należy podkreślić, iż niestety większość osób nie potrafiło zachować się właściwie w sytuacji kryzysowej, udzielać pierwszej pomocy oraz informować o zaistniałej sytuacji, jednak z ogromną chęcią i zaangażowaniem podjęli starania do nabycia tych umiejętności, co daje nadzieję, że w przyszłości będą umieli zachować się prawidłowo.


      asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
      Zespół Komunikacji Społecznej
      Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

      Akcja zorganizowana przez pedagoga szkolnego Tomasza Łabędzia.


       

       

       

     • Europejski Tydzień Ruchu

     •  

      Od 22 do 31 maja nasza placówka aktywnie uczestniczyła w dwunastej edycji Tygodnia Ruchu (MOVE Week), stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia.

      Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Ruchu w naszej szkole był bieg przełajowy w ostatni dzień trwania akcji 31.05.2023. Wzięło w nim udział około 200 uczniów z klas 4-7. Część uczniów uczestniczyła w tym święcie sportu, dopingując w strefie kibica reprezentantów swoich klas. W biegu przełajowym na dystansie 1000 metrów wzięło udział 86 odważnych zawodników, którzy nie bali się zmierzyć w sportowej rywalizacji przed licznie zgromadzoną widownią. Najliczniejszą kategorię stanowili chłopcy klas 4-5 . Niektórzy dołączyli w ostatniej chwili, nie będąc pewnym swoich możliwości kondycyjnych.

      Wyniki :

      w kat . dziewcząt kl. 4-5 :

      1. Amelia Stefańska

      2. Truszczyńska Amelia

      3. Wachowska Dominika

      w kat. chłopców kl. 4-5 :

      1. Błaszczak Oskar

      2. Szklar-Baran Michał

      3. Huniak Michał

      4. Olejniczak Jakub

      w. kat. Dziewcząt kl.6-7 :

      1. Nakai Diana

      2. Kalaga Alicja

      3. Witosławska Nadia

      w kat. chłopców kl. 6-7 :

      1. Drzewiecki Filip

      2. Klasik Tomasz

      3. Chmiel Paweł

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom , kibicom za sportowe zachowanie i doping a zawodnikom za dostarczenie wielu sportowych emocji .

      #NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu

      @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk"

     • PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA Z RELIGII NA ROK SZKOLNY 2023/2024

     • Klasa 0 szkoły podstawowej

      – Podręcznik do religii dla dziecka pięcioletniego „Spotkania dzieci Bożych”, Wydawnictwo „Jedność”, Kraków;

       

      Klasa I szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Poznaję Boży świat”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa II szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Odkrywam królestwo Boże”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa III szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Poznaję Jezusa”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Poznaję Jezusa”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa IV szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Odkrywam życie z Jezusem”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Odkrywam życie z Jezusem”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa V szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Szczęśliwi którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      – Ćwiczenia: „Szczęśliwi którzy szukają prawdy”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

       

      Klasa VI szkoły podstawowej

      Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, Wydawnictwo „„Jedność”, Kielce;

      - Ćwiczenia: „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, Wydawnictwo „„Jedność”, Kielce;

       

      Klasa VII szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy czynią dobro”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      - zeszyt 80 kartkowy

       

      Klasa VIII szkoły podstawowej

      – Podręcznik: „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce;

      - zeszyt 80 kartkowy.

       

     • MOVE Week – Tydzień Ruchu

     •  

      Od 22 do 31 maja nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w dwunastej edycji Tygodnia Ruchu (MOVE Week), stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia. O aktywne, ruchowe przerwy zadbała Akademia Krokieta i Lamy. Uczniowie klas I-III wspólnie bawili się ruchem spędzając czas nie tylko na przerwach. Wykorzystywaliśmy każdą chwilę, aby wspólnie ćwiczyć w szkole, oraz na świeżym powietrzu tym samym promując zdrowy styl życia wśród mieszkańców naszej dzielnicy. To była świetna zabawa.

     • "Anioły Hospicjum"

     • Kolejny raz rozdane zostały "Anioły Hospicjum" im. Jana Pawła II w Wałbrzychu Wolontariuszom uczestniczącym w "Żonkilowej Kweście". Wśród obdarowanych znalazła się nasza szkoła oraz dwoje naszych Wolontariuszy: Krzysztof Sokołowski i Alicja Żukrowska. Gratulacje.

     • Kolejne warsztaty florystyczne za nami

     • 26 maja z okazji Dnia Mamy odbyły się kolejne warsztaty florystyczne. 

      68 uczniów z naszej szkoły wzięło w nich udział. Uczniowie doskonalili umiejętność wykorzystywania roślin doniczkowych jako formy podarunku. Zadaniem naszych małych ogrodników było połączenie kilku odmian roślin doniczkowych i przesadzenia ich.  

      Jak widać uczniowie z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy bawili się tworząc prezenty dla swoich mam. 

       

      Warsztaty przeprowadziła Pani Nikola Szukała-Jabłońska we współpracy z Panią florystką. 

  • Kontakty

   • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
   • 748470989
   • ul. Wańkowicza 13
    58-304 Wałbrzych
    Poland
   • Izabella Mazurek
   • Krystyna Baczyńska
   • Dorota Leksztan
    Monika Rajca
 • Galeria zdjęć

   brak danych