• ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

     • 28.09.2022r obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Klasa 3a świętowała właśnie ten dzień. Uczniowie dowiedzieli się o właściwościach odżywczych tego owocu, poznali jego odmiany. Mieli okazje zjeść pyszne jabłka, spróbować pysznej szarlotki i wypoć sok z jabłek.

     • WYCIECZKA

     • Uczniowie klas drugich ze swoimi wychowawcami pojechali na wycieczkę autokarową do Wrocławia. Spacerowali po ogrodzie zoologicznym i ogladali różne egzotyczne zwierzęta. Byli też w Afrykarium, gdzie podziwiali podwodny, kolorowy świat. Następnie płynęli statkiem po rzece Odrze. Szukali też wrocławskich krasnoludków. Wycieczka była bardzo udana.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     •  

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku.

      Oliwia, Maja, Hubert, Michał i Patryk z klasy VIII c włączyli się w  akcję i przygotowali dla młodszych kolegów niespodziankę.

      Uczniowie klas 0-III z zainteresowaniem wysłuchali wierszy Jana Brzechwy, przeczytanych przez starszych kolegów.

     • ZŁOTO W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • W dniu 23 .09.2022 r. w Parku Sobieskiego nastąpiła inauguracja rywalizacji sportowej szkół gminy Wałbrzych. Pierwszą konkurencją w tym roku szkolnym były sztafety. Nasi zawodnicy odnieśli zwycięstwo z bardzo dużą przewagą. Zwycięski skład to: Drzewiecki Filip, Huniak Michał, Henciński Jan, Wójcik Michał, Klasik Tomasz, Szklar-Baran Michał. Poza nimi w drugim składzie pobiegli : Rogowski Natan, Marczak Nikodem, Selent Mateusz, Dymarski Kacper, Gerando Tomasz.

      Finał wojewódzki dla mistrzów Wałbrzycha 11.10.1022 w Olszynie .

      Trzymamy kciuki i gratulujmy sukcesów.

       

       

     • NARODOWE CZYTANIE

     •  

      Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r.

      Tegorocznym tematem akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się, by czytać sztandarowe działo polskiego romantyzmu. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić, wzruszać, wywoływać dreszcze.

      Wybraliśmy „Świteziankę”. Do czytania ballady zaprosiliśmy: panią Dyrektor – Izabellę Mazurek, Panią Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu– Ewę Bochynek, naszych nauczycieli - Panią Aleksandrę Szymczak oraz Panią Lucynę Brożynę oraz uczniów – Krysię Zych i Wojtka Sokołowskiego. Mimo, że wszyscy mieli mało czasu na przygotowania, to świetnie poradzili sobie z wyzwaniem.

     • .

     • Szanowni Państwo!

      Z okazji 30-tej jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, które odbędą się na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tegoroczne hasło brzmi „Połączeni dziedzictwem”, które nasuwa wiele interpretacji. Odnosząc się do dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia” pragniemy pochylić się nad zagadnieniami takimi jak łączność, komunikacja, wydobycie czy transport. Istotnym elementem będzie również wskazanie na wielowiekowe dziedzictwo, które ukształtowało miasto Wałbrzych.Plan wydarzeń:

      Niedziela 11.09.2022Rodzinna niedziela  – Wagonem w podziemiaTematem spotkania będzie kopalniany transport i środki lokomocji. Poznamy liczne wagony, wózki i lokomotywy, które kiedyś pracowały wraz z górnikami, ale także urządzenia takie jak taśmociąg czy suwnice. W pierwszej części zwiedzimy ekspozycję muzealną oraz nadszybie szybu „Julia”, następnie przejdziemy trasą podziemną. W kolejnej części każdy uczestnik wykona z brystolu swój własny wagon, który wypełni urobkiem. Wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat.Godz. 10:30-12:00 i 12:30-14:00.

      Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (do 9.09.2022 r. do godz. 16:00): edukacja@starakopalnia.pl.

      Niedziela 11.09.2022Kuratorskie zwiedzanie wystawy: „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” to wystawa fotograficzna, dokumentująca historię górniczego trudu gwarków z ówczesnego Waldenburga. Zaprezentowane materiały z zakresu systemów eksploatacji (urabiania, ładowania, odstawy urobku), obudowy wyrobisk, organizacji pracy, charakterystyki złóż, czy maszyn i sprzętu górniczego obrazują tytułowy podziemny świat. O unikatowości prezentowanych prac świadczy ich technika wykonania oraz źródło, którym są negatywy srebrowe na podłożu szklanym, datowane na I połowę XX wieku.Godz. 10:30-11:30, 12:00-13:00, 13:30-14:30.Udział darmowy, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (do 9.09.2022 r. do godz. 16:00): muzeum3@starakopalnia.pl.

      Poniedziałek 12.09.2022“Proszę z dyspozytorem!” – zajęcia edukacyjne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji muzealnej oraz z grami i zabawami tematycznymi. Celem spotkania będzie wyjaśnienie istotnej roli łączności i komunikacji w obliczu działania i funkcjonowania całego zakładu górniczego. Podczas zajęć poznamy różnego rodzaju systemy sygnalizacyjne, telefony i sposoby komunikacji. W części warsztatowej uczestnicy wezmą udział w grach i zabawach animacyjnych, wykorzystując szyfry, hasła i zagadki.Zajęcia przeznaczone dla klas 1-4 szkoły podstawowej.Godz. 9:00-10:00, 10:30-11:30, 12:00-13:00.Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl, tel: 74 667 09 12.Wtorek 13.09.2022“Węzłem zapisane” – warsztaty z zakresu archeologii polegające na stworzeniu własnego pisma węzełkowego. Pismo węzełkowe – to sposób komunikacji z wykorzystaniem sznurka, na którym różnym rodzajom węzłów przypisywane było odrębne znaczenie. Tego rodzaju pismo praktykowane było przez Inków w Ameryce Południowej, ale także w Chinach, Korei czy Riukiu. Zajęcia wzbogacone będą prezentacją multimedialną, która zabierze uczestników warsztatów w odległe czasy dawnych plemion.Zajęcia przeznaczone dla klas 5-8 szkoły podstawowej.Godz. 9:00-10:00, 10:30-11:30, 12:00-13:00.Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@starakopalnia.pl, tel: 74 667 09 12.

   • Kontakty

    • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego Wałbrzych, ul. Wańkowicza 13
    • 748470989
    • ul. Wańkowicza 13
     58-304 Wałbrzych
     Poland
    • Izabella Mazurek
    • Krystyna Baczyńska
    • Dorota Leksztan
     Monika Rajca
  • Galeria zdjęć

    brak danych