• FIZYKA - 2020.05.12

• 12.05.2020 10:05
      • Temat lekcji: Zwierciadła – zadania utrwalające.

• Drodzy uczniowie proszę o rozwiązanie podanych zadań wykorzystując poznane wiadomości dotyczące zwierciadeł .

W zadaniach podanych poniżej należy wykorzystać następujące zależności :

Powiększenie : p= lub p =

Promień krzywizny zwierciadła : r = 2 ∙ f

Zadanie 1

Paweł ustawił zwierciadło kuliste wklęsłe i ołówek , tak że obraz ołówka powstał w odległości 12 cm od zwierciadła.

1. W jakiej odległości od zwierciadła znajdował się ołówek, jeżeli jego obraz był dwukrotnie powieszony ?

2. Oblicz promień krzywizny zwierciadła, wiedząc , że ognisko znajdowało się w odległości 4 cm od zwierciadła

3. Określ cechy powstałego ołówka

Zadanie 2

W jakiej odległości od zwierciadła kulistego wklęsłego ustawiono przedmiot, jeśli jego dwukrotnie pomniejszony obraz powstał w odległości 0,75m od zwierciadła.

Zadanie 3

Ile wynosi ogniskowa zwierciadła , wiedząc, że promień krzywizny jest równy 30 cm?

Zadanie 4

Jaki jest promień krzywizny zwierciadła, jeżeli jego ogniskowa wynosi 0,8 m?