• JĘZYK ANGIELSKI - 2020.05.14

• 14.05.2020 12:33
      • Gr. I

Topic: Shopping for clothes.

• Today we are going for shopping. You will learn how to buy things.

You need Student’s Book p. 88 and Workbook p. 82. Or MyEnglishLab

Please look at the story p. 88 in your Student’s Book, read it. You can also watch the story on MyEnglishLab or here https://edesk.pearson.pl/Home/ShowMaterial/17756?p=2550

Read the instruction for ex 1. and answer the question.

Please look at ex.2 write down the phrases to your notebook and translate them into Polish.  Do the same with WATCH OUT box.

Next look at ex. 4 – Do you remember when we use one/ones instead of noun?  Yes, you are right when we do not want to repeat the noun.

For example: Which T-shirt is better blue or red one? (Singular/l. pojedyńcza)

These trousers are dirty, I’ll take the red ones. (Plural/l. mnoga)

Please open your Workbook do ex. 1 and 2 and send them to me.

Volunteers – 3,4,5 (ex 5 only on MyEnglishLab)

Deadline: 22.05.2020

Good luck!

Polish version

Dzisiaj nauczymy się robić zakupy.

Potrzebujecie podręcznik s. 88 i zeszyt ćwiczeń s. 82lub platforma

Przeczytaj i obejrzyj historyjkę, następnie przeczytaj polecenie do zadania 1 i odpowiedz na pytanie.

Popatrz na zadanie 2 przepisz do zeszytu wyrażenia i przetłumacz je. To samo zrób z tabelką WATCH OUT.

Następnie wykonaj zadanie 4. Czy pamiętasz kiedy stosujemy one/ones zamiast rzeczownika? Tak, wtedy kiedy nie chcemy tego rzeczownika powtarzać zdanie po zdaniu.  (popatrz na przykłady powyżej.

W zeszycie ćwiczeń wykonaj zadania 1 i 2 s. 82 i wyślij do mnie. Dla chętnych zadania , 3,4,5 s. 82 zadania 5 tylko na platformie.

Termin: 22.05.2020