• JĘZYK ANGIELSKI - 2020.05.12

• 12.05.2020 11:02
      • Gr. I

Topic: Past Simple – negatives.

• You need Student’s Book p. 97, Workbook p. 61 or MyEnglishLab

Dzisiaj nauczymy się tworzyć przeczenia w czasie PAST SIMPLE.

Wiecie już, że żeby powiedzieć że coś zrobiliśmy lub cos wydarzyło się w przeszłości musimy użyć czasu PAST SIMPLE. Zasady tworzenia zdań poznaliśmy wcześniej (wiecie o końcówce –ED lub o II formie czasownika nieregularnego) ale co zrobić jeżeli chcemy powiedzieć, ze coś się nie wydarzyło? Jak zaprzeczyć?

Tak jak w innych przypadkach musimy użyć NOT, ale wiecie już ze nie może ono wystąpić samo potrzebuje OPERATORA. Operatorem w czasie PAST SIMPLE jest słowo DID.

Zaprzeczamy używając więc did not=didn’t

Ma to jednak pewien skutek. Did jest takim trochę złodziejem i kradnie formę przeszłą czasownika. (takim samym złodziejem jest does w Present Simple – kradnie -es)

Przykłady:

I visited my grandparents last week. – czasownik regularny visit

I didn’t visit my grandparents last week.

I bought a new bike yesterday. – czasownik nieregularny buy

I didn’t buy a new bike yesterday.

Popatrzcie teraz na tabelkę z profesorem Chomikiem na s. 96 w podręczniku, filmik czeka na was na MyEnglishLab lub w linku https://edesk.pearson.pl/Home/ShowMaterial/17683?p=2545

Proszę wykonaj zadania 1 i 2 ze str. 61 w zeszycie ćwiczeń lub na platformie MyEnglishLab

(na chętnych czekają zadania dodatkowe na platformie lub w zeszycie ćwiczeń s. 61 zad. 3,4,5)