• JĘZYK ANGIELSKI - 2020.04.17

• 17.04.2020 10:11
      • GRUPA 1

Topic: Past Simple – irregular verbs.

• Na poprzedniej lekcji, zapoznaliście się z historyjką City Creatures, dzisiaj do niej wrócimy ale tylko na chwilkę, dlatego że tematem tej lekcji jest czas Past Simple jednak inny rodzaj czasowników czyli nieregularne.

Wiecie już że jeżeli chcecie powiedzieć, ze coś wydarzyło się w przeszłości – wczoraj, w ubiegłym tygodniu, 5 lat temu lub w 2014 (yesterday, last week, 5 years ago, in 2014) musicie użyć czasu Past Simple czyli np.: I cooked dinner yestesrday. – Gotowałam/Gotowałem obiad wczoraj.

Do czasownika dodaliśmy zakończenie –ed i mamy czas PAST SIMPLE

Jeżeli czasownik kończy się na –e dodajemy samo –d np. arrive –arrived

Jeżeli kończy się na –y a przed y znajduje się spółgłoska to wtedy wyrzucamy –y i dodajemy –ied np. tidy - tidied

Tej zasady nie stosujemy do czasowników które kończą się na y ale przed y znajduje się samogłoska np. play – played.

Dla czasowników których trzy ostatnie litery to spółgłoska, samogłoska, spółgłoska(w tej właśnie kolejności) podwajamy ostatnią spółgłoskę i dodajemy –ed np. stop-stopped

Ale co z czasownikami nieregularnymi? Takimi, które nie przyjmują końcówki –ed?

No przecież nie możemy powiedzieć goed – nie ma takiego słowa!!!!!!!!

Tych musimy nauczyć się na pamięć, w tym roku jest ich niewiele. W szkole podstawowej poznamy ok 90 z nich. Wszystkich jest ponad 300  czyli nie tak dużo  niestety znać je musimy bo używane są często tak jak np. go.

Spójrz proszę na zad 3 str. 85 w podręczniku. Look at ex. 3 p. 85 – please read the story (p.84) again and find verbs and their past forms.

Czy już wiesz jakie są formy przeszłe czasowników z ramki? Zapisz je proszę do zeszytu np. come – came

Teraz uzupełnij zadanie 5. Please, do ex.5 p. 85

Homework

Workbook p. 52 ex. 1,2,3 or MyEnglishLab the same exercises. Jeżeli masz dostęp do portal to nie wysyłaj rozwiązań na Mobi  zobaczę je sobie na MyEnglishLab. Jeżeli nie, to proszę o przesłanie rozwiązań tylko zadania domowego!!!!

Deadline: 21st of April, 2020

Have a nice day!!!