• JĘZYK ANGIELSKI - 2020.05.05

• 05.05.2020 09:49
      • Dzisiaj nauczymy się nazywać różne wydarzenia. Popatrz na ćw. 2 str.109 w podręczniku. Odszukaj w słowniczku (str.117) tłumaczenia nowych wyrazów z ramki i zapisz je w zeszycie. Następnie posłuchaj poprawnej wymowy i powtórz.

Dopasuj nazwy 6 wydarzeń do ogłoszeń na tablicy Megan na str. 108. Aby poprawnie wykonać to zadanie, przeczytaj uważnie czego dotyczą ogłoszenia, przyjrzyj się obrazkom. Po wykonaniu zadania sprawdź odpowiedzi na dole strony. A Ty, w którym wydarzeniu chciałbyś wziąć udział?

Następnie zrób ćw. 3 str. 109 z podręcznika. Uzupełnij zdania opisujące wydarzenia z tablicy Megan. W luki wpisz angielskie nazwy tych wydarzeń. Pełne zdania zapisz w zeszycie. Po wykonaniu zadania sprawdź odpowiedzi na dole tej strony.

• DLA CHĘTNYCH

zad. 5 str. 109 – wysłuchaj nagrania, usłyszysz opis trzech wydarzeń. Odpowiedz na trzy pytania z zadania o każdym z nich. Zadanie dla chętnych proszę przesyłać do środy.

Good luck

• Wiemy już jak opisywać wydarzenia po angielsku, teraz czas nauczyć się jak podawać ich termin. Aby podać poprawnie datę wydarzenia powtórzmy najpierw nazwy miesięcy. Pamiętacie? Dla zapominalskich rozsypana lista nazw miesięcy. Pamiętajcie, że miesiące, tak samo jak dni tygodnia, piszemy wielką literą! W zeszytach ułóżcie miesiące w poprawnej kolejności.

August, May, December, March, June, February, October, January, July, November, September, April

Poza tym, że podajemy miesiąc wydarzenia musimy jeszcze podać dokładny dzień miesiąca. W tym celu nauczymy się liczebników porządkowych. Przecież nie mówimy, że Prima Aprilis jest jeden kwietnia, tylko pierwszego kwietnia. Jeden – to liczebnik główny, a pierwszy – to liczebnik porządkowy. Poniżej zasada tworzenia liczebników porządkowych. Na kolorowo zaznaczyłam te liczebniki, których pisownia się zmienia. Zwróćcie uwagę, że indeks przy zapisie liczbowym to ostatnie dwie litery zapisu literowego.

Liczebnik główny

20th twentieth

21 twenty-one

21st twenty-first

Przy zapisie dat używamy liczbę z indeksem i nazwę miesiąca, np.:

1st April

Wymawiając datę musicie pamiętać o the przed liczebnikiem i of przed miesiącem, np.:

the first of April

Zróbcie proszę zad. 8 str. 109 w zeszycie. Trzeba zapisać słownie podane daty. Pamiętajcie o the i of!

Zadania nie musicie mi odsyłać, odpowiedzi znajdziecie na dole strony.